Radio Białystok | Wiadomości | Na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku można zobaczyć kamienne pisanki
autor: Michał Krot
Swoim wyglądem mają zainteresować odwiedzających - minerały w kształcie jaj z karneolu, obsydianu, serafinitu, czy onyksu to przykłady kamiennych pisanek. Można je zobaczyć w holu Wydziału Biologii na Uniwersytecie w Białymstoku.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Wystawa kamiennych pisanek została przygotowana przez Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy. Składa się na nią 17 jaj wykonanych z 15 różnych minerałów.
Skalę twardości minerałów znamy już od 12 lat. Najtwardszym minerałem jest diament. Ma dziesiątkę na skali twardości. Natomiast najbardziej miękkim jest talk - ma on "jedyneczkę" w tej skali - mówi dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. Profesora Andrzeja Myrchy dr Anna Matwiejuk.
Kamienne pisanki można oglądać na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku do 28 czerwca.
Ponad 2 tys. 700 eksponatów ma już w swoich zbiorach Muzeum Pisanki funkcjonujące w ramach Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.
Jaja z popcornu, puzzli, a nawet kryształów można obejrzeć w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Suwałkach. Są wielowymiarowe, do niektórych można nawet wejść.
To okazja do uzupełnienia świątecznych zakupów i spotkania lokalnych producentów podlaskich smakołyków. W sobotę i niedzielę (23-24.03) przy ul. Skłodowskiej w Białymstoku można odwiedzić "Jarmark u babci".