Radio Białystok | Wiadomości | Muzeum Pisanki ma w swoich zbiorach coraz więcej eksponatów
Ponad 2 tys. 700 eksponatów ma już w swoich zbiorach Muzeum Pisanki funkcjonujące w ramach Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Zalążkiem tej kolekcji było kilkaset zdobionych jaj ze zbiorów prof. Ireny Stasiewicz - Jasiukowej, które w 2004 r. przekazała ciechanowieckiej placówce.
Po śmierci żony jej dzieło kontynuował prof. Jerzy Jasiuk i obecnie Muzeum Pisanki nosi ich imię.
W zbiorach znajdują się nie tylko tradycyjnie zdobione jaja podlaskie, kurpiowskie, łowickie czy opoczyńskie, ale także pochodzące z innych zakątków Europy, a nawet z innych kontynentów.
Przez 20 lat istnienia Muzeum Pisanki w Ciechanowcu jego kolekcja zdążyła się potroić, dlatego, żeby pokazać wszystkie zbiory, placówka musiała wprowadzić rotację eksponatów - co jakiś czas część ekspozycji jest wymieniana.
Muzeum Pisanki mieści się w Dworze Myśliwskim na terenie ciechanowieckiego skansenu.
Czynne jest w godzinach otwarcia Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka.
Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu od ponad ćwierćwiecza organizuje konkurs na wykonanie tradycyjnej palmy wielkanocnej. W tym roku zgłoszono 447 prac, wykonanych zbiorowo i indywidualnie - to prawie o sto więcej niż w ubiegłym roku.
Palma zgłoszona przez Lokalne Centrum Aktywności Społeczno-Kulturalnej w Dziadkowicach w powiecie siemiatyckim otrzymała nagrodę specjalną marszałka województwa podlaskiego. To jedna z dziesięciu takich prac, którym przyznano nagrody specjalne w regionalnym konkursie na wykonanie palmy wielkanocnej, który po raz 26. rozstrzygnięto w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.
To tradycja upamiętniająca Boże Narodzenie, a zarazem atrakcja dla najmłodszych. Szopkę z żywymi zwierzętami można odwiedzać w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. To jedna z kilku takich atrakcji w regionie.
Teodor Niemyjski z Ciechanowca i Mateusz Zalewski z miejscowości Dobre na Mazowszu to zdobywcy ex aequo pierwszej nagrody 42. Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich w Ciechanowcu w kategorii dorosłych grających na ligawkach.
Parada zabytkowych pojazdów rolniczych była jednym z głównych wydarzeń na tegorocznym (13.08) "Podlaskim Święcie Chleba" organizowanym w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. To właśnie w tym muzeum znajduje się ich największa kolekcja w Polsce, zawierająca rzadko spotykane modele zarówno krajowe, jak i zagraniczne.
Pokazy, konkursy, koncerty i tysiące odwiedzających - Muzeum Rolnictwa gościło w niedzielę (13.08) Podlaskie Święto Chleba.