Radio Białystok | Wiadomości | Uniwersytet w Białymstoku będzie współpracować z warszawskim zoo
Studenci otrzymają możliwość ciekawych praktyk i badań naukowych, a warszawskie zoo chętnych do pomocy i nauki opieki nad zwierzętami. Uniwersytet w Białymstoku zacieśnia współpracę z Warszawskim Ogrodem Zoologicznym.
Podpisane porozumienie otwiera przed studentami nowe możliwości - mówi rektor UwB profesor Robert Ciborowski.
Przede wszystkim zyskujemy dostęp do obserwacji zwierząt bardziej egzotycznych, niż te, które można obserwować w białostockim zoo, a po drugie studenci w prosty sposób będą mogli korzystać z praktyk w jednym z najlepszych takich ośrodków w Polsce - informuje Robert Ciborowski.
Na mocy porozumienia warszawskie zoo udostępni studentom i naukowcom z Uniwersytetu w Białymstoku swoje zasoby. Już teraz prowadzonych jest tam wiele badań, do których będą mogli dołączyć także białostoccy studenci - mówi dyrektor ogrodu dr Andrzej Kruszewicz. Dodaje, ze taka współpraca to obopólna korzyść, bo ogrodowi czasami brakuje „rąk do pracy” przy badaniach i wtedy pomocni mogą okazać się studenci.
Warszawski ogród zoologiczny prowadzi też Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Chronionych, do którego każdego roku trafia kilka tysięcy osobników. Nie wszystkie ptaki udaje się uratować, dlatego te, które nie przeżyły mogą później posłużyć za eksponaty. Porozumienie z UwB pozwoli na przekazywanie takich okazów do uczelnianego Centrum Przyrodniczego.
Bracia Chip i Dale to dwaj nowi mieszkańcy białostockiego Akcentu ZOO. To niedźwiedzie brunatne.
Profesor Simona Kossak (1943-2007) z wykształcenia była biologiem, z zamiłowania zoopsychologiem (tak o sobie mówiła), charyzmatyczną działaczką na rzecz ochrony przyrody i niestrudzonym popularyzatorem wiedzy o Puszczy Białowieskiej. Przez kilkanaście lat jej gawędy można było słuchać w Polskim Radiu Białystok. Dziś do nich wracamy, a konkretnie do opowieści o budzącej się właśnie wiośnie.
Dzikie zwierzęta podchodzą coraz bliżej do ludzkich siedzib, a właściwie - ludzkie siedziby (i inne człowiecze działania) coraz odważniej wchodzą w las i zmieniają życie zwierząt.