Co wiesz o relacji człowiek - zwierzę?

3 marca 2024

Konferencja szkoleniowa „Sposoby skutecznego kształtowania odpowiedzialnych postaw wobec środowiska”, fot. Barbara Sokolińska
Konferencja szkoleniowa „Sposoby skutecznego kształtowania odpowiedzialnych postaw wobec środowiska”, fot. Barbara Sokolińska



0:00
0:00
Co wiesz o relacji człowiek - zwierzę? | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Dzikie zwierzęta podchodzą coraz bliżej do ludzkich siedzib, a właściwie - ludzkie siedziby (i inne człowiecze działania) coraz odważniej wchodzą w las i zmieniają życie zwierząt. Od pewnego czasu jesteśmy świadkami przemieszczania się ssaków wolno żyjących ze środowisk, które były miejscami ich naturalnego życia na tereny zurbanizowane i całkowicie zmienione przez człowieka. Aby obie strony na tym coraz bliższym sąsiedztwie zyskiwały - potrzebna jest nam wiedza. 

Podczas konferencji, która odbyła się w Polskim Radiu Białystok zatytułowanej "Sposoby skutecznego kształtowania odpowiedzialnych postaw wobec środowiska” dr hab. Michał Krzysiak - przewodniczący polskiego towarzystwa nauk weterynaryjnych oddział w Białymstoku - opowiadał o problemie tego "odpowiedzialnego sąsiedztwa". 

Miłka Malzahn wypytala gościa także o osobiste historie, zachwyty i przestrogi związane z kontaktem z dzikimi zwierzętami.

Michał Krzysiak to autor lub współautor ponad 50. publikacji naukowych oraz ponad 70. doniesień konferencyjnych, a także kilku rozdziałów w monografiach i podręcznikach. Ponadto popularyzuje osiągnięcia "nieudomowionej weterynarii” w prasie popularno-naukowej, a także programach radiowych i telewizyjnych. Pomysłodawca i organizator konferencji poświęconych ochronie gatunkowej zwierząt nieudomowionych ze szczególnym naciskiem na ochronę ich zdrowia. Opiekun naukowy prac magisterskich i inżynierskich z zakresu zoologii leśnej.  

Członek Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych (aktualnie przewodniczący oddz. w Białymstoku), Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN, Rady Społeczno-Naukowej Leśny Kompleks Promocyjny Puszcza Białowieska.


Suwalski Park Krajobrazowy to idealne miejsce na ucieczkę od miejskiego zgiełku


Suwalski Park Krajobrazowy to prawdziwa perła przyrody, oferująca szeroki wachlarz atrakcji dla miłośników natury, aktywnego wypoczynku i lokalnej kultury. Eksplorować ten teren można piechotą lub rowerem korzystając z wyznaczonych szlaków i ścieżek.



Jak wybrać zdrowe świece i mydła?


Wielkanocny stół to nie tylko smakowite dania, ale też detale tworzące atmosferę. Często są to świece - dodające ciepła, nastroju, a czasem i leśnej woni. Ale czy zawsze zdrowo? O ile o potrawy pytamy dietetyków, tym razem pod lupę bierzemy świece. Czy wybierając je, możemy być bliżej natury?



W dolinie Narwi rozpoczęto wypasy bydła i koni


Wycofywanie się rolników z użytkowania ubogich łąk i pastwisk w dolinie Narwi, w górnym jej odcinku, doprowadziło do niekorzystnych zmian w środowisku przyrodniczym. Tereny nadrzeczne zarastają trzcinami, pojawiają się liczne samosiejki krzewów i drzew. W ciągu ostatnich 20, 30 lat drastycznie spadła tam populacja ptaków, głównie siewkowych i brodzących. Aby temu...



Na rowerze w naturze


Badania naukowe potwierdzają, że aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, w tym jazda na rowerze w naturalnym otoczeniu, ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. Obniża poziom stresu, poprawia nastrój, a także wzmacnia układ odpornościowy.



Przepłaszanie ptaków z terenów zielonych w miastach


Przez cały marzec w czyżewskim parku codziennie dyżuruje Julia Kotlarz ze swoim myszołowcem. Zadaniem jej i jej ptaka o imieniu Kiara jest przeganianie gawronów, aby te nie zakładały gniazd na parkowych drzewach.



Eko targi i społeczność


Ekologia to szerokie pojęcie, obejmujące nie tylko ochronę gatunków i siedlisk, ale także nasze codzienne wybory i relacje ze światem. I właśnie w tym kontekście targi rękodzieła mogą odegrać niezwykle ważną rolę w edukacji ekologicznej.



Spacer po Parku Sensorycznym w Suwałkach


W audycji w Zgodzie z Naturą wybierzemy się na spacer po Parku Sensorycznym w Suwałkach.



Jak odnaleźć spokój i moc w naturze?


Miłka Malzahn rozmawia z Radkiem Budnickim, doświadczonym trenerem rozwoju osobistego i propagatorem życia w zgodzie z tym, co naturalne. Poruszany jest niezwykle istotny temat stresu, który w dzisiejszym dynamicznym świecie dotyka nas wszystkich.



Mieszkańcy Wyrzyk protestują przeciwko budowie biometanowni


Wytwarzanie i korzystanie z tak zwanej zielonej energii cieszy się coraz większym zainteresowaniem także na terenach wiejskich.




 
 

Prowadzący:

Anna Auron-Wasilewska
Adam Dąbrowski
Iza Kosakowska
Miłka Malzahn
Eugeniusz Ryżyk
Areta Topornicka



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok