Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Dzikie zwierzęta podchodzą coraz bliżej do ludzkich siedzib, a właściwie - ludzkie siedziby (i inne człowiecze działania) coraz odważniej wchodzą w las i zmieniają życie zwierząt. Od pewnego czasu jesteśmy świadkami przemieszczania się ssaków wolno żyjących ze środowisk, które były miejscami ich naturalnego życia na tereny zurbanizowane i całkowicie zmienione przez człowieka. Aby obie strony na tym coraz bliższym sąsiedztwie zyskiwały - potrzebna jest nam wiedza.
Podczas konferencji, która odbyła się w Polskim Radiu Białystok zatytułowanej "Sposoby skutecznego kształtowania odpowiedzialnych postaw wobec środowiska” dr hab. Michał Krzysiak - przewodniczący polskiego towarzystwa nauk weterynaryjnych oddział w Białymstoku - opowiadał o problemie tego "odpowiedzialnego sąsiedztwa".
Miłka Malzahn wypytala gościa także o osobiste historie, zachwyty i przestrogi związane z kontaktem z dzikimi zwierzętami.
Michał Krzysiak to autor lub współautor ponad 50. publikacji naukowych oraz ponad 70. doniesień konferencyjnych, a także kilku rozdziałów w monografiach i podręcznikach. Ponadto popularyzuje osiągnięcia "nieudomowionej weterynarii” w prasie popularno-naukowej, a także programach radiowych i telewizyjnych. Pomysłodawca i organizator konferencji poświęconych ochronie gatunkowej zwierząt nieudomowionych ze szczególnym naciskiem na ochronę ich zdrowia. Opiekun naukowy prac magisterskich i inżynierskich z zakresu zoologii leśnej.
Członek Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych (aktualnie przewodniczący oddz. w Białymstoku), Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN, Rady Społeczno-Naukowej Leśny Kompleks Promocyjny Puszcza Białowieska.
Sarny przechadzające się po osiedlowych alejkach, bobry spacerujące nad zalewem, gawrony na placach zabaw i w okolicach śmietników – to coraz częstszy widok w miastach. Czego dzikie zwierzęta szukają na zamieszkałych przez ludzi terenach? Z jakich powodów chcą być bliżej cywilizacji? Czy to one są u nas, czy to bardziej my wkraczamy i przejmujemy ich terytorium?
Choć Puszcza Białowieska wciąż nie jest skryta pod białą śnieżną kołderką, to żyjące tu organizmy funkcjonują już w trybie zimowym. I to jest naprawdę ciekawe. I dlatego dziś spotykamy się z kierownikiem Działu Naukowo-Edukacyjnego Białowieskiego Parku Nardowego Andrzejem Karczewskim.
Wyznaczenie terenów przeznaczonych wyłącznie na produkcję rolniczą w gminie - taki nowy obowiązek chce nałożyć na gminy resort rolnictwa. Ma to zapobiegać w przyszłości konfliktom społecznym między rolnikami i nowymi mieszkańcami wsi.
Rynek książek ilustrowanych o przyrodzie dla dzieci w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. W ostatnich latach zauważalne jest zwiększenie zainteresowania takimi pozycjami, co jest wynikiem wzrostu świadomości na temat ochrony środowiska i potrzeby edukacji ekologicznej od najmłodszych lat.
Inspirowane pięknem przyrody, mandale są nie tylko dziełami sztuki, ale także potężnymi narzędziami do rozwoju osobistego. Wraz z Magdaleną Sokołowską odkrywamy jak połączyć siłę natury z własną kreatywnością.
Znaczący wkład w społeczno-kulturalny krajobraz naszych wsi w ostatnich latach wnoszą koła gospodyń wiejskich (KGW). Dowiemy się, jak działają takie organizacje w gminach Bielsk Podlaski, Wyszki i Boćki.
Dr Tadeusz Oleszczuk to fenomen w świecie mediów społecznościowych, którego popularność przekłada się na świadomość zdrowotną słuchaczy. Jego profil przyciąga tysiące, a jego publikacje otwierają oczy na wiele aspektów zdrowego życia.
Kiedy późną jesienią opadną już liście z drzew, a temperatura zbliża się do zera - nie mamy ochoty i motywacji na wychodzenie z domu.
Jesień ma swoje uroki, ale też ciemne strony, takie jak przeziębienia. W różnych zakątkach świata ludzie od wieków szukają najlepszych sposobów na radzenie sobie z tymi przypadłościami.
Prowadzący:
Anna Auron-Wasilewska