Radio Białystok | Wiadomości | Za jazdę pod wpływem alkoholu policja może skonfiskować samochód
Przede wszystkim ma to poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach. W czwartek (14.03) wchodzą w życie przepisy o konfiskacie auta za jazdę po alkoholu.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Samochód straci kierowca, który będzie miał powyżej półtora promila alkoholu we krwi. Jeżeli kierujący spowoduje wypadek, do utraty auta wystarczy jeden promil. Konfiskata obejmie też recydywistów i osoby, które są trzeźwe, ale zbiegły z miejsca wypadku.
Pierwszym krokiem będzie tymczasowe przejęcie pojazdu przez policję na siedem dni. Później prokurator zabezpieczy samochód. Ostatni krok powinien należeć do sądu, który orzeknie konfiskatę auta.
I chociaż nowe przepisy weszły w życie w czwartek (14.03), to w Ministerstwie Sprawiedliwości już trwają prace nad ich zmianą. Resort chce, aby konfiskata auta nie była obligatoryjna, a jednocześnie sądy nadal mogły orzekać o zabraniu samochodu nietrzeźwemu kierowcy.
Według badania przeprowadzonego przez rankomat.pl sześćdziesiąt siedem procent Polaków popiera wprowadzenie konfiskaty aut za jazdę pod wpływem alkoholu.
Pijany kierowca spał w samochodzie, który stał na środku drogi. Informację o takim zdarzeniu przekazał łomżyńskim policjantom mężczyzna, który jechał do Giełczyna - mówi Urszula Brulińska z Komendy Miejskiej Policji w Łomży.
Kierowca samochodu był tak pijany, że zabrakło skali w urządzeniu do sprawdzania trzeźwości.
Wsiadł do samochodu pod sądem na oczach policjantów, chociaż funkcjonariusze zabrali mu wcześniej prawo jazdy.