Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku obchodzona jest 84. rocznica pierwszej masowej wywózki Polaków na Sybir
W sobotę (10.02) mijają 84 lata od pierwszej masowej wywózki obywateli polskich na Sybir. Aby upamiętnić to wydarzenie - Muzeum Pamięci Sybiru zorganizowało szóstą edycję Biegu Pamięci Sybiru.
Sybiracy, przedstawiciele władz i różnych środowisk złożyli w Białymstoku kwiaty i zapalili znicze w miejscach pamięci m.in. przed Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka. W miejscu, gdzie są też tabliczki z nazwiskami wywiezionych.
Te tabliczki potwierdzają to, że oddajemy hołd i cześć wszystkim wywiezionym, w szczególności tym, którzy zostali na zawsze na ziemi krwi i przemocy - mówi prezes Związku Sybiraków w Białymstoku Jolanta Hryniewicka.
Muzeum Pamięci Sybiru wpływa na podtrzymanie pamięci o Sybirakach.
M.in. poprzez to, że w Białymstoku działa Muzeum Pamięci Sybiru pokazujemy jak ważna jest ta tematyka i pamięć o wywiezionych na Wschód - dodaje zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.
Wieczorem w Białymstoku ciąg dalszy obchodów.
Około tysiąca pięciuset osób weźmie udział w Biegu Pamięci Sybiru - upamiętniającym ofiary wywózek na Wschód. Wydarzenie rozpocznie się o 18 w Lesie Turczyńskim.
Pierwsza masowa deportacja w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku dotyczyła przede wszystkim osadników wojskowych i leśników.
Osadnicy, wojskowi i leśnicy świetnie znali teren i wiedzieli jak posługiwać się bronią. Te grupy przez władze sowieckie były uznane za groźne, ale co było charakterystyczne dla tej wywózki to to, że nie wywieziono jedynie mężczyzn, a całe rodziny - mówi dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński.