Radio Białystok | Wiadomości | Kilkudziesięciu przedsiębiorców pisze do premiera ws. większej ochrony Puszczy Białowieskiej

Kilkudziesięciu przedsiębiorców pisze do premiera ws. większej ochrony Puszczy Białowieskiej

autor: Adam Janczewski

5.02.2024, 17:13, akt. 18:30

Chcą większej ochrony Puszczy Białowieskiej i rozwoju turystyki w tym regionie. 61 przedsiębiorców z województwa podlaskiego zwróciło się z apelem do premiera Donalda Tuska i minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Kryzys w branży turystycznej w Puszczy Białowieskiej - relacja Adama Janczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Dokument w tej sprawie podpisali przedstawiciele branży turystycznej z rejonu Puszczy Białowieskiej. Opisują oni sytuację swoją i podlaskiej przyrody.

W ich ocenie branża turystyczna jest w głębokiej zapaści m.in. przez - jak to określają - nadmiarową, nieprzemyślaną i nielegalną wycinkę puszczy oraz utrzymywane przez Lasy Państwowe liczne zakazy poruszania się po niej. Do tego twierdzą, że Lasy Państwowe w ostatnich latach prowadziły negatywną kampanię przeciwko ochronie puszczańskiej przyrody.

Przedsiębiorcy z pogranicza twierdzą też, że negatywne skutki przyniosła pandemia, a później zamknięcie strefy przygranicznej i jej zmilitaryzowanie ze względu na kryzys graniczny i budowę zapory na granicy z Białorusią.

Przedstawiciele branży turystycznej apelują o to, by Puszczą Białowieską nie zarządzały Lasy Państwowe. Proponują stworzenie nowego obiektu przyrodniczego w granicach obiektu UNESCO - jak to określają - zarządzanego w nowatorski sposób, w oparciu o zasady uwzględniające głos naukowców, ekonomistów, przedsiębiorców, pozostałych mieszkańców i turystów.

Wśród postulatów są też stworzenie planów zagospodarowania turystycznego, a także odpowiednie inwestycje w turystykę. Przedsiębiorcy podpisani pod listem do premiera i minister klimatu i środowiska chcą też, by Puszcza Białowieska była żywym obiektem edukacyjnym.

Poniżej publikujemy pełną treść pisma do premiera i do minister klimatu i środowiska.



Apel przedstawicieli branży turystycznej regionu Puszczy Białowieskiej


Szanowny Panie Premierze, Szanowna Pani Minister

w imieniu podmiotów związanych z sektorem turystycznym Puszczy Białowieskiej, pragniemy wyrazić swoje oczekiwania dotyczące przyjęcia regulacji prawnych, uznających specjalny status na jej całym obszarze.

Branża turystyczna Puszczy Białowieskiej znajduje się w głębokiej zapaści. Stało się tak z racji:

  1. nadmiarowej, nieprzemyślanej i nielegalnej wycinki Puszczy oraz utrzymywanych do dziś przez Lasy Państwowe licznych zakazów poruszania się po lasach (2017, w mniejszej skali w kolejnych latach),
  2. negatywnej kampanii przeciwko zwiększaniu poziomu ochrony Puszczy, prowadzonej za publiczne pieniądze przez Lasy Państwowe (2015 – 2023),
  3. pandemii COVID-19 i związanych z nią ograniczeń (2020 – 2021),
  4. zamknięcia strefy przygranicznej dla turystyki i ograniczeń dla jej mieszkańców (2021 – 2022),
  5. uczynienia regionu Puszczy Białowieskiej obszarem zmilitaryzowanym w związku z budową zapory na granicy z Białorusią i nieadekwatną w podjętych środkach ochroną granicy (2022 do dziś).

Powyższe zdarzenia losowe i świadome działania władz skutecznie odstraszyły turystów i drastycznie ograniczyły możliwości egzystencji mieszkańców, utrzymujących się z turystyki. Uznana marka Puszczy Białowieskiej została zdeprecjonowana.

Dziś potrzebujemy zupełnie nowego impulsu, który byłby w stanie odwrócić ten negatywny trend. Po 100 latach intensywnej eksploatacji i niewystarczających działań ochronnych, otwórzmy nowy, lepszy okres dla Puszczy, dla przedsiębiorców i dla wszystkich mieszkańców regionu. Oto nasze propozycje:

  1. Zabezpieczmy trwale przyrodę Puszczy Białowieskiej, zaprzestając prowadzenia w niej gospodarki przez Lasy Państwowe. Zamiast gospodarki surowcowej postawmy na długowzroczne, ekonomicznie i przyrodniczo uzasadnione zrównoważone gospodarowanie. Przy okazji skończymy z dotowaniem deficytowych nadleśnictw, jakimi są wszystkie trzy jednostki na tym terenie.
  2. Stwórzmy nowy obiekt przyrodniczy w granicach obiektu UNESCO, zarządzany w nowatorski sposób w oparciu o zasady uwzględniające głos naukowców, ekonomistów, przedsiębiorców, pozostałych mieszkańców, jak i turystów. Dajmy znacznie większej grupie mieszkańców gmin Hajnówka, Narewka i Dubicze Cerkiewne możliwość czerpania korzyści z tak atrakcyjnego obiektu, zaczynającego się tuż za progiem ich domów.
  3. Otwórzmy skutecznie Puszczę dla turystów i mieszkańców dzięki profesjonalnie stworzonym planom zagospodarowania turystycznego obiektu oraz trafionym inwestycjom w tym zakresie. Do tej pory nikt z zarządzających obszarem Puszczy nie był w stanie tego zrobić. Większy obszar i dobre planowanie zmniejszą także presję turystów na środowisko naturalne.
  4. Uczyńmy Puszczę żywym obiektem edukacyjnym. Tu będzie można obserwować reakcję ekosystemów na zmiany w środowisku, które stawią największe wyzwanie w dzisiejszym świecie. Skorzystają nowe pokolenia mieszkańców, a liczni naukowcy, rodzimi i zza granicy, uzyskają dostęp do swoistego laboratorium, unikalnego w skali Europy.

Jesteśmy przekonani, że prawne uznanie specjalnego statusu Puszczy Białowieskiej (w ramach przygotowanej dla Puszczy ustawy) będzie milowym krokiem do osiągnięcia trwałych i społecznie oczekiwanych efektów przyrodniczych, ekonomicznych i biznesowych. Leży to w interesie nas wszystkich obecnie zainteresowanych losem Puszczy, ale i przyszłych pokoleń. Leży to w interesie regionu, Podlasia, ale i całej Polski. Może nawet i świata – w końcu UNESCO to marka światowa.

Swoim apelem, podpisanym przez 61 przedstawicieli branży turystycznej, wzywamy do podjęcia niezwłocznych działań politycznych i administracyjnych, mających na celu przestawienie rozwoju regionu Puszczy Białowieskiej na właściwy tor: długofalowego, zrównoważonego i solidnie podpartego merytorycznie rozwoju. W takich warunkach, zamiast martwić się o swoją przyszłość, będziemy mogli skupić się na tym, co umiemy i chcemy nadal robić: prowadzeniu działalności, w które zainwestowaliśmy ogrom środków, ciężkiej pracy i serca, w miejscu, które szczerze kochamy!


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dariusz Piontkowski apeluje o zmianę decyzji o ograniczeniu wycinki drzew w Podlaskiem

5.02.2024, 17:54

Anulowanie decyzji o wstrzymaniu pozyskania drewna na części terenów leśnych lub wprowadzenie korekty dla województwa podlaskiego. Między innymi o to wnioskuje w interpelacji do minister klimatu i środowiska poseł Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Piontkowski.


Drewno z woj. podlaskiego nie jest certyfikowane

2.02.2024, 18:08

Podlaska Rada Dialogu Społecznego wezwała Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku do ponownego starania się o certyfikat drewna RFC. W lipcu dyrekcja wypowiedziała umowę firmie certyfikującej.


Ministerstwo klimatu ogłosiło konkurs na dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego

25.01.2024, 16:12

Konkurs na stanowisko dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego ogłosiło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Zainteresowani swoje oferty mogą składać do 12 lutego - wynika z treści konkursowego ogłoszenia.


Wstrzymanie wycinki drzew w Puszczy Augustowskiej i Knyszyńskiej

25.01.2024, 13:56

Ministerstwo klimatu i środowiska wstrzymało wycinkę drzew w najcenniejszych przyrodniczo obszarach. Decyzja obejmuje 10 miejsc – w Podlaskiem to Puszcza Augustowska i Puszcza Knyszyńska.


Paulina Hennig-Kloska

8.01.2024, 08:22

Trzeba zminimalizować wpływ granicznej zapory na przyrodę - uważa minister klimatu. - Należy zadbać bardziej o dobrostan zwierząt, które przez zaporę są narażone na dodatkowe niebezpieczeństwo - podkreśla.


Minister klimatu o Puszczy Białowieskiej: decyzje nie mogą zapadać zza biurka w Warszawie

5.01.2024, 16:21

- Koalicja 15 października chce powiększania i tworzenia nowych parków narodowych, ale te decyzje należy konsultować i uwzględniać głos różnych stron, które funkcjonują na danym terenie - mówiła w piątek (5.01) w Białowieży minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.





ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok