Radio Białystok | Wiadomości | Kilkudziesięciu przedsiębiorców pisze do premiera ws. większej ochrony Puszczy Białowieskiej
Chcą większej ochrony Puszczy Białowieskiej i rozwoju turystyki w tym regionie. 61 przedsiębiorców z województwa podlaskiego zwróciło się z apelem do premiera Donalda Tuska i minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski.
Dokument w tej sprawie podpisali przedstawiciele branży turystycznej z rejonu Puszczy Białowieskiej. Opisują oni sytuację swoją i podlaskiej przyrody.
W ich ocenie branża turystyczna jest w głębokiej zapaści m.in. przez - jak to określają - nadmiarową, nieprzemyślaną i nielegalną wycinkę puszczy oraz utrzymywane przez Lasy Państwowe liczne zakazy poruszania się po niej. Do tego twierdzą, że Lasy Państwowe w ostatnich latach prowadziły negatywną kampanię przeciwko ochronie puszczańskiej przyrody.
Przedsiębiorcy z pogranicza twierdzą też, że negatywne skutki przyniosła pandemia, a później zamknięcie strefy przygranicznej i jej zmilitaryzowanie ze względu na kryzys graniczny i budowę zapory na granicy z Białorusią.
Przedstawiciele branży turystycznej apelują o to, by Puszczą Białowieską nie zarządzały Lasy Państwowe. Proponują stworzenie nowego obiektu przyrodniczego w granicach obiektu UNESCO - jak to określają - zarządzanego w nowatorski sposób, w oparciu o zasady uwzględniające głos naukowców, ekonomistów, przedsiębiorców, pozostałych mieszkańców i turystów.
Wśród postulatów są też stworzenie planów zagospodarowania turystycznego, a także odpowiednie inwestycje w turystykę. Przedsiębiorcy podpisani pod listem do premiera i minister klimatu i środowiska chcą też, by Puszcza Białowieska była żywym obiektem edukacyjnym.
Poniżej publikujemy pełną treść pisma do premiera i do minister klimatu i środowiska.
Apel przedstawicieli branży turystycznej regionu Puszczy Białowieskiej
Szanowny Panie Premierze, Szanowna Pani Minister
w imieniu podmiotów związanych z sektorem turystycznym Puszczy Białowieskiej, pragniemy wyrazić swoje oczekiwania dotyczące przyjęcia regulacji prawnych, uznających specjalny status na jej całym obszarze.
Branża turystyczna Puszczy Białowieskiej znajduje się w głębokiej zapaści. Stało się tak z racji:
Powyższe zdarzenia losowe i świadome działania władz skutecznie odstraszyły turystów i drastycznie ograniczyły możliwości egzystencji mieszkańców, utrzymujących się z turystyki. Uznana marka Puszczy Białowieskiej została zdeprecjonowana.
Dziś potrzebujemy zupełnie nowego impulsu, który byłby w stanie odwrócić ten negatywny trend. Po 100 latach intensywnej eksploatacji i niewystarczających działań ochronnych, otwórzmy nowy, lepszy okres dla Puszczy, dla przedsiębiorców i dla wszystkich mieszkańców regionu. Oto nasze propozycje:
Jesteśmy przekonani, że prawne uznanie specjalnego statusu Puszczy Białowieskiej (w ramach przygotowanej dla Puszczy ustawy) będzie milowym krokiem do osiągnięcia trwałych i społecznie oczekiwanych efektów przyrodniczych, ekonomicznych i biznesowych. Leży to w interesie nas wszystkich obecnie zainteresowanych losem Puszczy, ale i przyszłych pokoleń. Leży to w interesie regionu, Podlasia, ale i całej Polski. Może nawet i świata – w końcu UNESCO to marka światowa.
Swoim apelem, podpisanym przez 61 przedstawicieli branży turystycznej, wzywamy do podjęcia niezwłocznych działań politycznych i administracyjnych, mających na celu przestawienie rozwoju regionu Puszczy Białowieskiej na właściwy tor: długofalowego, zrównoważonego i solidnie podpartego merytorycznie rozwoju. W takich warunkach, zamiast martwić się o swoją przyszłość, będziemy mogli skupić się na tym, co umiemy i chcemy nadal robić: prowadzeniu działalności, w które zainwestowaliśmy ogrom środków, ciężkiej pracy i serca, w miejscu, które szczerze kochamy!