Radio Białystok | Gość | Paulina Hennig-Kloska - minister klimatu i środowiska

Paulina Hennig-Kloska

minister klimatu i środowiska

8.01.2024, 08:22, akt. 09:35

Trzeba zminimalizować wpływ granicznej zapory na przyrodę - uważa minister klimatu. - Należy zadbać bardziej o dobrostan zwierząt, które przez zaporę są narażone na dodatkowe niebezpieczeństwo - podkreśla.

Paulina Hennig-Kloska i Adam Janczewski, fot. Gabriela Lasota
Paulina Hennig-Kloska i Adam Janczewski, fot. Gabriela Lasota


0:00
0:00
Z Pauliną Hennig-Kloską Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Stworzenie konstytucji dla Puszczy Białowieskiej zadeklarowali podczas wizyty w Białowieży przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska. W jaki sposób ma być chroniony ten cenny obiekt przyrodniczy?

Między innymi o tym z minister klimatu i środowiska Pauliną Hennig-Kloską rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski:  Witamy w województwie podlaskim, w miejscu bardzo wyjątkowym przyrodniczo, gdzie są cztery parki narodowe. Trafiła pani do tego najbardziej popularnego. Dlaczego?


Paulina Hennig-Kloska: To skarb Polski, największe dziedzictwo naturalnej przyrody, która odradza się tutaj samoczynnie, które jest cenione na całym świecie, do którego przyjeżdżają ludzie z całego świata, a wokół którego w ostatnich latach narosło bardzo dużo sporów.


Jaki jest pomysł, aby te spory rozwiązać?


Przede wszystkim rozpocząć dialog, prawdziwy, realny dialog ze społecznością lokalną i wszystkimi jej przedstawicielami, bo oczywiście te głosy się ścierają, ale mam wrażenie, że w odrębnych gabinetach. I to jest podstawowy powód, bo siedząc przy różnych stołach, nie jesteśmy w stanie wypracować kompromisu.

Spotkaliśmy się z przedstawicielami samorządu terytorialnego, naukowców, organizacji pozarządowych, lokalnych społeczności, oczywiście także leśników i widać, że jest duża wola współpracy, że wszystkie te środowiska mają dobro puszczy na sercu, chcą zachowania dziedzictwa tego przecudownego skarbu narodowego, ale jednocześnie oczekują też konkretnego planu rozwoju dla puszczy. Ten plan jest bardzo potrzebny, żeby też uwzględnić postulaty i potrzeby lokalnych społeczności.

Niewątpliwie może się tu rozwijać turystyka. Możemy postawić na to jako element napędu rozwoju gospodarczego tego regionu, dbając jednocześnie o dziedzictwo. Myślę, że wszystkie strony tego chcą. Każdy widzi to trochę inaczej.


Możemy ubierać ochronę Puszczy Białowieskiej w różne ideały, ale często sprowadza się to do dwóch poglądów. Puszcza Białowieska jako miejsce pozyskiwania drewna i zarabiania na tym i puszcza jako piękny obiekt turystyczny, ale także dzięki temu miejsce do zarabiania. Jak pogodzić te dwa poglądy? Czy to jest możliwe? Czy ministerstwo wybiera jeden z tych dwóch kierunków?


Jedna konkluzja, która płynie z tych spotkań, jest bardzo ważna dla lokalnej społeczności - na tym, co się tu działo przez ostatnie osiem lat, lokalna społeczność nie skorzystała. Po pierwsze drewno stąd pochodzące wyjeżdżało poza region i wcale nie trafiało tutaj ani do lokalnych społeczności, ani do miejscowych zakładów pracy, a z drugiej strony nie zaspokoiliśmy też potrzeb mieszkańców np. na drewno opałowe. Z trzeciej strony pilarze przyjeżdżali tu z obcych terenów i nikt na miejscu na tym nie zarobił.

Jaki jest wniosek? Taki, że na tym, co się działo, poza tym, że wygenerowaliśmy bardzo wiele sporów, konfliktów w kontekście lokalnym, krajowym i międzynarodowym, to jeszcze nic z tego dla lokalnej społeczności nie wyniknęło, co jest chyba smutną konstatacją tego wszystkiego. Puenta jest taka, że absolutnie nie ma sensu kreować dalej takiej polityki.


Mówi pani o tym dialogu, że w końcu udało się spotkać i połączyć różne środowiska. Czy to będzie jakaś formuła być może cykliczna, że te środowiska będziecie chcieli od czasu do czasu posadzić przy jednym stole?


Na ten moment prowadziliśmy dialog odrębny, a następnym krokiem jest to, by wspólnie usiąść do stołu. Oczywiście w atmosferze absolutnego dialogu, tak, by nie wyjść, dopóki nie wypracujemy wspólnego stanowiska w sprawie puszczy. Bo jeśli puszcza i lokalne społeczności nie wypracują kompromisu i wspólnego dialogu, to ciężko, żeby on został uwzględniony przez ministerstwo, rząd i politykę krajową. Im szybciej więc zostanie wypracowane wspólne stanowisko, tym łatwiej będzie ruszyć z rozwojem tego regionu, ale też z naprawą tego, co się działo.

Przykład ścieżki rowerowej, która miała tu powstać między Hajnówka a Białowieża, a której do dzisiaj nie ma, pokazuje, że nawet w tak trudnym temacie, który dotyczy ingerencji w środowisko najbardziej cenne przyrodniczo, nagle okazało się, że można znaleźć kompromis. Z jakiegoś innego powodu ścieżka ta wciąż nie powstała, ale przecież wspólne stanowisko wypracowano.

Dokładnie w ten sposób musimy ruszyć z rozwojem, właśnie po to, by to się stało przewagą puszczy, a nie jej kulą u nogi, bo mam wrażenie, że to najcenniejsze dziedzictwo niestety wciąż bez wykreowania takiej spójnej polityki rozwoju będzie przez niektóre osoby tak postrzegane. Przecież to jest naprawdę cenny skarb, doceniany na całym świecie, który można przekuć w ogromny sukces regionu, siłę tego regionu, ale ten diament, ten skarb można naprawdę oszlifować, przekazując kolejnym pokoleniom, korzystać z niego tak, by z szacunkiem można było dalej to dziedzictwo pielęgnować.

Puszcza musi się jeszcze bardziej stać przewagą tego regionu, bodźcem do rozwoju napędzania tutaj ruchu turystycznego, oczywiście z takim natężeniem, który nie zaszkodzi też samej puszczy, ale który jest na pewno w wielu miejscach oczekiwany.


Bardzo ważną kwestią, o ile moim zdaniem nie najważniejszą, o której powiedziała pani w Białowieży, to konstytucja dla Puszczy Białowieskiej.


Tak. Powstają różne dokumenty strategiczne - jeden dla UNESCO, drugi dla Natury 2000, trzeci dla Lasów Państwowych - i one nie mają wspólnej koncepcji. Potem to nie ułatwia zarządzania, generuje spory, konflikty i wyjście od takiej konstytucji, wspólnego planu strategicznego rozwoju, który potem będzie dawał wytyczne do wszystkich pozostałych dokumentów, jest dla nas niezwykle ważne.

Napiszemy harmonogram prac nad tym dokumentem, uwzględnimy oczywiście konsultacje. Kończymy epokę podejmowania strategicznych, kluczowych inwestycji, decyzji przyrodniczych zza biurka w Warszawie.


Jest jeszcze jeden bardzo istotny problem, z którym zmagają się mieszkańcy, zmaga się też sama przyroda Puszczy Białowieskiej, czyli kryzys graniczny. Zapora podzieliła Puszczę Białowieską. Czy prowadzicie jakieś badania, jak to wpływa na przyrodę Puszczy Białowieskiej? Macie pomysł, jak zminimalizować straty spowodowane przez wojsko, spowodowane przez sytuację, którą tutaj mamy?


Po pierwsze, będziemy chcieli przywrócić badania naukowe na tym terenie, które zostały dość mocno ograniczone. Po drugie, zadbać też bardziej o dobrostan zwierząt, które są przez zaporę narażone na dodatkowe niebezpieczeństwo, zabezpieczając przed tym, żebyśmy już nie oglądali żubrów, które plączą się w drutach. To jest już w fazie uzgodnień, bo to jest obszar oczywiście poza naszymi kompetencjami - to MSWiA, ale prowadzimy rozmowy, by zabezpieczyć lepiej ochronę zwierząt.

Natomiast musimy mieć świadomość, że sama zapora z nami pozostanie i jej oddziaływanie na środowisko przyrodnicze musi się zmniejszyć. W tym celu należy po prostu przywrócić badania naukowe.


Koalicja zapowiadała zwiększenie powierzchni parków narodowych i ich liczby. Jak to się ma do sytuacji w województwie podlaskim?


Będziemy te plany teraz oczywiście kształtować i urządzać, wsłuchując się w głos różnych środowisk, a potem to konsultować. Jesteśmy w fazie prac nad tym, więc dzisiaj nic konkretnego w tym obszarze nie powiem. Natomiast niewątpliwie Puszcza Białowieska jest jednym z przedmiotów rozważań w tym zakresie.


Wielu pracowników parków narodowych podnosi kwestię, że bardzo zaburzone są proporcje w wynagrodzeniach leśników i pracowników parków narodowych. Czy to może się zmienić?


Na pewno ta dysproporcja powinna się zmniejszać i to, co mogę ogłosić, bo wiem, że nie jest to wiedza powszechna, to to, że podwyżki dla pracowników parków narodowych są też uwzględnione w budżecie tylko w rezerwie, bo nie mogliśmy tego przenieść bezpośrednio na budżet. Natomiast pracownicy parków narodowych także dostaną podwyżkę wynagrodzenia z nowym rokiem - 20-procentową, tak jak przedstawiciele administracji.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok
Cezary Tomczyk, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Tomczyk [wideo]

wiceminister obrony narodowej
13.11.2024

- Koncentrujemy się na tym, żeby Tarcza Wschód powstawała na terenach, które należą do Skarbu Państwa. Jeżeli gdzieś będą jakieś jednostkowe przypadki, że trzeba będzie kupić kawałek ziemi, to po prostu będziemy to robić. Chcemy to zrobić w pełnym dialogu z lokalnymi samorządami, a co najważniejsze z mieszkańcami - mówi Cezary Tomczyk.

Jacek Brzozowski, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Brzozowski

wojewoda podlaski
12.11.2024

- Tarcza Wschód to projekt inwestycji w pokój. Ma za zadanie stworzyć działania oraz system zabezpieczeń chroniący państwo i jego obywateli. To nie jest tak, że państwo polskie po to, żeby, stworzyć Tarczę Wschód, wywłaszczy, czyli pozbawi własności prywatnej ludzi żyjących na danych terenach - mówi Jacek Brzozowski.

Robert Sadowski, fot. Sylwia Krassowska

Robert Sadowski

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
11.11.2024

- Żyjemy w wolnym, niepodległym kraju. Ta data jest bardzo radosna. Powinniśmy być dumni z tego i o tym pamiętać - mówi Robert Sadowski.


Fot. A. Tyszkiewicz

Artur Dwulit

prorektor ds. białostockiej Filii Akademii Teatralnej, reżyser i scenarzysta muzycznego widowiska "Sztambuch syberyjski - exodus”
10.11.2024

- "Sztambuch syberyjski - exodus”, który pojawi się na antenie Polskiego Radia Białystok, opowiada o ludziach, którym udało się wyrwać ze szponów sowieckiej opresji i agresji, którzy poszli z generałem Andersem walczyć o wolność naszego kraju - mówi Artur Dwulit.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
9.11.2024

- W poniedziałek, 11 listopada o 14:00 wystartuje bieg na 1918 metrów. Przygotowaliśmy taki symboliczny dystans. I on się cieszy bardzo dużym powodzeniem - mówi Grzegorz Kuczyński.

Łukasz Prokorym, fot. Sylwia Krassowska

Łukasz Prokorym

marszałek województwa podlaskiego
8.11.2024

- Obecnym władzom województwa podlaskiego bardzo zależy na tym, żeby pas startowy na białostockich Krywlanach został jak najszybciej uruchomiony - mówi Łukasz Prokorym.


Piotr Czeczot, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Czeczot

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
7.11.2024

- Ukraina i Bliski Wschód to są dwa tematy geopolityczne, które są istotne z punktu widzenia Europy, jak i bezpieczeństwa Polski. Donald Trump stanowczo wskazywał, że te konflikty zakończy bardzo szybko. Mówił wprost, że zadzwoni do Władimira Putina i ustali z nim warunki - mówi Piotr Czeczot.

fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski

z Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
6.11.2024

- Europa będzie musiała w końcu wziąć odpowiedzialność sama za siebie. Prezydentura Trumpa plus wojna na Ukrainie mogą w końcu doprowadzić do sytuacji, w której zaczniemy realnie budować zdolności do działania, odstraszania i zdolności swojego przemysłu obronnego - mówi prof. Boćkowski.

Jacek Sasin, fot. Joanna Szubzda

Jacek Sasin

poseł, nowo wybrany szef podlaskich struktur PiS
5.11.2024

- Liczy się co innego niż wewnętrzne rozgrywki, które muszą być wygaszone, ponieważ mamy bardzo poważne wyzwania, które stoją przed naszym regionem i krajem. Przeciwnicy nie są we własnych szeregach tylko poza nimi - mówi nowo wybrany szef PiS w Podlaskiem.


Tomasz Kleszczewski, Andrzej Bajguz, Marcin Kozłowski, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Kleszczewski, Andrzej Bajguz i Marcin Kozłowski

jurorzy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
4.11.2024

Startujemy z szóstą edycją Muzycznej Nagrody Polskiego Radia Białystok "Niebieski Mikrofon". To coroczna, najważniejsza nagroda dla podlaskich twórców - tych młodych i tych już nieco bardziej doświadczonych, zawodowych i amatorów, zespołów i solistów.

Marek Masalski, fot. Marcin Gliński

Marek Masalski

zastępca prezydenta Białegostoku
4.11.2024

- Podwyżka opłat za parkowanie ma służyć temu, aby udrożnić miejsca, by był większy ruch na parkingach, by kierowcy pozostawiali samochody na krótsze okresy. Niektórzy np., widząc większą kwotę do opłaty, mogą np. przyjechać autobusem do centrum miasta, a niekoniecznie samochodem - mówi Marek Masalski.

Andrzej Lechowski i Dorota Sokołowska, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Lechowski

pisarz, pasjonat historii regionalnej i prasy międzywojennej
3.11.2024

Charyzmatyczny Andrzej Lechowski i Polskie Radio Białystok zapraszają na spacer tropem ludzi, którzy tworzyli historię miasta. Razem ze Słuchaczami zapalimy świeczkę pamięci na grobach 11 białostoczan. Najbardziej zasłużeni spoczywają na "białostockich Powązkach", czyli Cmentarzu Farnym.


Michał Kielak, fot. Marcin Gliński

Michał Kielak

muzyk, harmonijkarz, przez wiele lat związany z Kasą Chorych
2.11.2024

- Czuję się teraz pogodnie, dobrze na duchu i taka jest ta płyta - mówi o swoim nowym, trzecim solowym albumie "Keys in my pocket" Michał Kielak.

Adam Musiuk, fot. Marcin Gliński

dr Adam Musiuk

podlaski konserwator zabytków
1.11.2024

- Większość nagrobków, które są wpisane do rejestru zabytków, nie ma dzisiaj opiekunów. Bo potomkowie wyjechali, zmarli, nie ma ich. Jeżeli my jako społeczeństwo nie zaopiekujemy się tymi cmentarzami, nagrobkami, naszą historią, to niestety mogą one zniknąć - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Adam Musiuk.

Monika Baczar, fot. Marcin Gliński

Monika Baczar

naczelnik Oddziałowego Biura​ Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku
31.10.2024

Od kilku lat Instytut Pamięci Narodowej oznacza i odnawia groby weteranów walk o Wolność i Niepodległość Polski.


podinsp. Tomasz Krupa, fot. Marcin Gliński

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
31.10.2024

- Zabezpieczanie dróg zaczęło się dziś rano, a potrwa do późnych godzin wieczornych w niedzielę. Najwięcej funkcjonariuszy oczywiście będzie pracowało w rejonach dużych nekropolii, ale policjanci będą też obecni na drogach. Będą regulować ruch - mówi podinsp. Tomasz Krupa.

Krzysztof Wierzbicki, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Wierzbicki

przewodniczący podlaskiego oddziału Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów
30.10.2024

- Praktycznie co roku jest taki problem, że policja jako formacja jest niedoszacowana. Pomijam już sprawy uposażeń indywidualnych - w policji mamy problem ze sprzętem. Tego problemu nie ma w straży granicznej czy straży pożarnej. Największy problemem są pojazdy. - mówi Krzysztof Wierzbicki.

Marek Konkolewski, fot. archiwum prywatne

Marek Konkolewski

były policjant, ekspert ds. bezpieczeństwa
29.10.2024

- Mam nadzieję, że ci kibice zostaną rozliczeni za utrudnianie ruchu. Mamy coraz bardziej nowoczesne i przyjazne stadiony. Większość kibiców to są ludzie uczciwi, uśmiechnięci, którzy przychodzą z rodzinami. Jednak zawsze będzie pewna grupa osób, która krzyczy, że "Klub to my!". Nie, klub to nie kibole - mówi Marek Konkolewski.


Stanisław Wziątek, fot. Renata Reda

Stanisław Wziątek

wiceminister obrony narodowej
28.10.2024

- Skuteczność zatrzymywania migrantów wynosi 95 proc. Jestem przekonany, że wpływ na to ma wiele elementów, w tym także broń gładkolufowa - mówi Stanisław Wziątek.

Wojciech Strzałkowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Strzałkowski

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.10.2024

Cel jest taki sam, długofalowy. My nie mówimy, że co roku musimy być mistrzem Polski. Oczywiście, że byśmy chcieli, bardzo. Ale patrzymy długofalowo, stawiając na rozwój Jagiellonii, akademii piłkarskiej, szkolenie jak największej liczby dzieci i młodzieży, by wybrać talenty - mówi Wojciech Strzałkowski.

Jan Kulik, Michał Babik, Piotr Klepacki, fot. Sylwia Krassowska

Jan Kulik, Michał Babik, Piotr Klepacki

muzycy z zespołu Oversleep Academy
26.10.2024

Oversleep Academy to zespół z Białegostoku, który powstał na gruzach Acoustic Vapes, potem przekształcił się w Five Stages of Grief. Muzycy łączą styl emo z jazzem. Ta nieoczywista mieszanka daje unikatowe brzmienie.


Agnieszka Rzosińska, źródło: bialystok.pl

Agnieszka Rzosińska

dyrektor Departamentu Urbanistyki i Architektury w Urzędzie Miejskim w Białymstoku
25.10.2024

Mieszkańcy Białegostoku mogą wziąć udział w tworzeniu planu ogólnego miasta poprzez składanie wniosków do końca października. Wnioski mogą dotyczyć ogólnych kwestii, takich jak funkcja zabudowy lub przeznaczenie terenów zielonych. Uwagi te zostaną uwzględnione w projekcie planu, który później zostanie poddany publicznym konsultacjom - przypomina Agnieszka Rzosińska.

Paweł Buszko, 19.10.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Paweł Buszko

korespondent Polskiego Radia do spraw Ukrainy
24.10.2024

- Ukraina, żeby zwyciężyć, potrzebuje więcej broni, większego wsparcia i przede wszystkim poczucia, że nie dojdzie do "koncertu mocarstw" - mówił w Polskim Radiu Białystok korespondent Polskiego Radia Paweł Buszko.

Mariusz Stępień. fot. Joanna Szubzda

Mariusz Stępień [wideo]

przewodniczący "Solidarności" pracowników Poczty Polskiej w woj. podlaskim
23.10.2024

Pracownicy Poczty Polskiej opowiedzieli się w referendum za strajkiem. - Chcielibyśmy konkretnych decyzji ze strony zarządu, planu rozwoju Poczty i oczywiście zmniejszenia redukcji zatrudnienia i zwiększenia wynagrodzenia.


Ewa Bończak-Kucharczyk, fot. Joanna Szuzbda

Ewa Bończak-Kucharczyk

pełnomocnik do spraw utworzenia gminy Grabówka
22.10.2024

- Urząd Gminy Grabówka będzie działał od nowego roku, natomiast to, czy można będzie od ręki załatwić wszystkie sprawy, to będzie zależało od tego, jacy pracownicy Urzędu Miejskiego w Supraślu zostaną przekazani przez burmistrza - mówi Ewa Bończak-Kucharczyk.

Mariusz Madejczyk, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody podlaskiego do spraw informatyzacji
21.10.2024

Mimo apeli, kampanii społecznych i akcji edukacyjnych wielu z nas wciąż pada ofiarą oszustów. I nie dotyczy to tylko seniorów. Wśród poszkodowanych są też m.in. ludzie młodzi i przedsiębiorcy.

Piotr Rećko, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Rećko

starosta powiatu sokólskiego
21.10.2024

- Dla tych migrantów, którzy nielegalnie przekraczają granicę, nie ma miejsca na terenie powiatu sokólskiego. Wspieramy naszych braci z Ukrainy, bo oni tej pomocy potrzebowali - mówi Piotr Rećko.


Koncert "Piękna Muzyka Polska" w wykonaniu Małgorzaty Trojanowskiej i Roberta Marata, fot. Sylwia Krassowska

Małgorzata Trojanowska

solistka, sopran, doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka
20.10.2024

- Członkowie zespołu Ottavino Baroque Ensemble to barokowcy, czyli ludzie, którzy poświęcili swoją drogę muzyczną muzyce barokowej. Grają na instrumentach z epoki, albo na kopiach takich instrumentów, brzmią inaczej od współczesnych instrumentów - mówi Małgorzata Trojanowska.

Piotr Trypus i Wojciech Napora, 19.10.2024, fot. Gabriela Lasota

Wojciech Napora i Piotr Trypus

gitarzysta, kompozytor zespołu Cochise i wokalista, gitarzysta zespołu Starsabout
19.10.2024

- Mamy nadzieję, że przez to, że różna stylistyka towarzyszy naszym zespołom, to też publiczność może posłuchać nieco innej muzyki - mówi Piotr Trypus z zespołu Starsabout.

generał dywizji Arkadiusz Szkutnik, fot. Joanna Szubzda

gen. dyw. Arkadiusz Szkutnik [wideo]

dowódca operacji "Bezpieczne Podlasie", dowódca 18. Żelaznej Dywizji Zmechanizowanej
18.10.2024

- My jako siły zbrojne to nie baranki, które stoją i mają grzecznie się zachowywać, machać ręką i mówić: "Witamy was serdecznie". Tylko w sytuacji, kiedy ktoś nas atakuje w szczególności przy użyciu narzędzi niebezpiecznych, stosujemy siłę adekwatną do zagrożenia - mówi gen. Szkutnik.


Marta Cienkowska, fot. Sylwia Krassowska

Marta Cienkowska [wideo]

wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego
17.10.2024

- Muzeum Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach to bardzo ważna inwestycja dla regionu nie tylko z punktu widzenia naszej historii i historii tego regionu, ale także z punktu widzenia rozwoju. Będzie to miejsce, do którego będą pielgrzymować nie tylko Polacy, ale też ludzie z zagranicy - mówi Marta Cienkowska.

fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
16.10.2024

- Strategia migracyjna nie wpływa na ograniczenie praw człowieka. Bezpieczeństwo jest kluczem. (...) Donald Tusk zastosował terapię szokową wobec Europy - mówi prof. Daniel Boćkowski.

dr Maciej Białous, fot. Marcin Gliński

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
15.10.2024

- Sondaże pokazują, że ludzie są na razie zadowoleni z działań rządu. Z jednej strony mamy te niespełnione obietnice, ale z drugiej względny spokój. Wydaje mi się jednak, że to może się destabilizować w najbliższych miesiącach przy okazji kampanii prezydenckiej - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Maciej Białous.


Ewa Ziejewska, fot. Sylwia Krassowska

Ewa Ziejewska [wideo]

nauczycielka języka polskiego z LO Infotech w Białymstoku
14.10.2024

- Dopóki nie zmieni się system edukacji publicznej, to tych młodych nauczycieli nie będzie chętnych do pracy - mówi Ewa Ziejewska.

Dorota Wyszkowska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Dorota Wyszkowska

z Wydziału Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku
14.10.2024

Od nowego roku finanse samorządów będą naliczane według nowych zasad. Mają na tym wszyscy zyskać, bo do lokalnych władz - jak szacuje ustawodawca - ma w sumie trafić prawie 25 mld złotych więcej w porównaniu z obecnym rokiem budżetowym.

fot. Gabriela Lasota

Irena Jarocka, Halina Budziejko

Grzyboznawcy z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku
13.10.2024

- Grzyby występują nie tylko w sezonie, kojarzonym z grzybobraniem. Są od wiosny do jesieni, a nawet zimą. Każda pora roku ma swoje grzyby.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok