Radio Białystok | Wiadomości | Średniowieczny bucik został zabytkiem miesiąca Muzeum Podlaskiego
Skórzany bucik dziecięcy z okresu późnego średniowiecza, został odkryty podczas prac wykopaliskowych w Tykocinie. W Muzeum Podlaskim można go oglądać do końca lutego.
Pierwsza edycja akcji "Zabytek miesiąca" odbyła się w 2021 r.
Akcja "Zabytek miesiąca" ma przybliżać historię przedmiotów ze zbiorów, których na co dzień nie można oglądać. Eksponaty prezentowane są w głównym holu głównej siedziby muzeum - w Ratuszu w Białymstoku. Zmieniają się co miesiąc.
Średniowieczny dziecięcy bucik jest zabytkiem miesiąca - lutego
Bucik odkryli archeolodzy z Muzeum Podlaskiego, którzy w 2011 r. prowadzili w Tykocinie badania wykopaliskowe. Podczas nich odkryto kilkadziesiąt tysięcy fragmentów ceramiki, a także ok. dwóch tysięcy przedmiotów i ich fragmentów z metali, drewna, skóry i szkła.
Muzeum Podlaskie na swojej stronie internetowej podaje, że prezentowany obecnie skórzany bucik uszyty został na niewielką, dziecięcą stópkę. Cholewka sięga powyżej kostki, przewiązany jest rzemieniem. Muzeum podaje, że wierzch obuwia wykonano ze skóry ze zwierząt z rodziny jeleniowatych, natomiast podeszwę, z lekko spiczastym noskiem - z mięsistej skóry bydlęcej.
Dziecięcy bucik to wyjątkowy zabytek
W dziale archeologii znajdują się jedynie dwa całe buty, oba znalezione podczas prac wykopaliskowych w Tykocinie, w ramach przebudowy ul. Złotej.
Są to wyjątkowe zabytki, ponieważ przedmioty wykonane z surowców organicznych wymagają specjalnych warunków, aby mogły przetrwać w ziemi setki, a nawet tysiące lat - zaznacza Muzeum Podlaskie.
Z badań archeologów wynika, że środkiem konserwującym bucika była przesycona wilgocią warstwa próchnicy z ograniczonym dostępem tlenu i dużą ilością fragmentów drewna zawierającego garbniki taninowe. Badacze wskazują, że najprawdopodobniej powstała w wyniku prób osuszania terenu, który był podsypywany wiórami drewna i pozostałościami z jego obróbki.
Być może w tym celu wyrzucone zostały także ścinki skórzane - zużyte lub zniszczone, nienadające się do dalszych napraw przedmioty z tego surowca, który również dobrze chłonął wilgoć. Wśród nich znalazł się również dziecięcy bucik - podało muzeum.
W ramach akcji "Zabytek miesiąca" muzeum prezentowało też inne przedmioty
W ramach akcji "Zabytek miesiąca" prezentowano dotychczas m.in. ceramiczną plakietę z wizerunkiem twarzy Józefa Piłsudskiego, datowaną na lata 30. XX w., przedwojenną figurę fajansową Niedźwiedź, srebrną lampę chanukową z 1875 r., ikonę Matki Bożej Pocieszenia z ok. 1500 r., radio z getta w Bielsku Podlaskim, średniowieczny naszyjnik odkryty w podlaskiej miejscowości Czarna Wielka, łyżkę należąca do zesłańca syberyjskiego i książkę z biblioteki Izabeli Branickiej.
Muzeum Podlaskie w Białymstoku jest największą instytucją muzealną w regionie
Jest placówką kultury prowadzoną przez samorząd województwa. W skład muzeum, oprócz siedziby głównej w Ratuszu, wchodzi osiem jej oddziałów, m.in. Muzeum Ikon w Supraślu i Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy. Nowym oddziałem jest Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa i powstające muzeum w Okopach, upamiętniające pochodzącego z tej wsi ks. Jerzego Popiełuszkę.