Radio Białystok | Wiadomości | Ikona przedstawiająca Chrystusa w Majestacie trafiła do zbiorów Muzeum Ikon w Supraślu
Cenna XVI-wieczna ikona przedstawiająca Chrystusa w Majestacie trafiła do zbiorów Muzeum Ikon w Supraślu - poinformowała w czwartek (14.12) instytucja. Ikonę będzie można zobaczyć w weekend w muzeum.
Muzeum Ikon, które jest oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, działa w zabudowaniach męskiego klasztoru prawosławnego Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Supraślu. W zbiorach ma jedną z najbogatszych w Polsce kolekcji ikon z XVIII, XIX i XX w., a także unikatowe XVI-wieczne freski.
Najnowszym nabytkiem muzeum jest XVI-wieczna ikona przedstawiająca Chrystusa w Majestacie.
Jak powiedziała Aneta Jurgielewicz-Stępień z Muzeum Ikon, to dla muzeum bardzo ważny wizerunek.
Pomimo tak różnorodnych zbiorów, które mamy i pod względem proweniencji i tematycznej, nie mieliśmy takiego wizerunku chrystologicznego Spasa w Siłach, Chrystusa w Majestacie. Ponadto jest to też wizerunek XVI-wieczny, a muzeum stara się poszerzać zbiory o te najstarsze wizerunki - podkreśliła.
Dlatego - jak dodała - muzeum bardzo się ucieszyło, gdy zgłosiła się właścicielka tej ikony, z chęcią jej sprzedaży. Kustoszka wskazała, że ikona na początku przedstawiała XX-wieczny wizerunek Chrystusa, ale deska, na której została napisana, była starsza. Podczas konserwacji odkryto XVI-wieczny wizerunek. Kustosz podkreśliła, że większa cześć ikony była zachowana w bardzo dobrym stanie, a w ramach konserwacji "dosztukowano" też ścięte części deski.
Ikona stanowi cenne uzupełnienie zgromadzonych zabytków związanych z terenami Rzeczypospolitej.
Ten wizerunek jak najbardziej się wpisuje w krąg wizerunków tzw. ikony karpackiej, jest on też bardzo dobrego warsztatu i bardzo dobrze artystycznie jest wykonany, to na pewno podnosi walor ekspozycyjny i poziom naszej kolekcji - wskazała Jurgielewicz-Stępień.
Autorem ikony jest Mistrz Deesis z Bartnego, którego dzieła cechuje wysoki poziom artystyczny. Jurgielewicz-Stępień podkreśliła, że potwierdzenie autorstwa tej ikony muzeum ma od ekspertów zajmujących się tą tematyką z Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie znajduje się większość wizerunków ikon karpackich oraz z Muzeum-Zamek w Łańcucie.
Twórczość tego malarza zapoczątkowała manierę malarską, która była rozpoznawalna i wykorzystywana w wielu innych dziełach - dodała.
W najbliższy weekend 16 i 17 grudnia będzie można zobaczyć nowy nabytek muzeum i poznać jego historię. Ikona będzie prezentowana kolekcji ikon karpackich, reprezentujących niejednokrotnie idee i wzory artystyczne promieniujące na sztukę cerkiewną tworzoną w granicach dawnej Rzeczypospolitej.
Ikonę do zbiorów Muzeum Ikon można było zakupić dzięki pozyskanej na ten cel dotacji z Narodowego Instytutu Muzeów oraz budżetu województwa podlaskiego.