Radio Białystok | Wiadomości | Izolacja, lęki, depresja - takie mogą być skutki częstego scrollowania
To nowy trend, który według ekspertów może prowadzić nawet do depresji. Doomscrolling to kompulsywne przeglądanie platform i portali społecznościowych na smartfonach w poszukiwaniu negatywnych wiadomości.
Zjawisko to w ostatnich latach - z powodu pandemii i wojny w Ukrainie - przybrało na sile. Jednak jak zwracają uwagę eksperci - już samo scrollowanie i przeglądanie innych treści jest pewnego rodzaju uzależnieniem.
Zapytani przez nas białostoczanie przyznają, że sporo czasu spędzają na scrollowaniu i przeglądaniu różnych treści w mediach społecznościowych.
Eksperci podkreślają, że długie przesiadywanie przed ekranem komórki niesie negatywne skutki - może prowadzić do izolacji, osamotnienia, a w konsekwencji do depresji i lęków.
Rolki, tik-toki, przewijanie to rzecz niebezpieczna. W trakcie tej czynności wyłączamy mózg. Kierujemy się na pewne bodźce. Jeśli coś nie dostarcza nam tych bodźców, przewijamy do góry, do dołu, w lewo, w prawo. To jest dokładnie taka sama sytuacja, jaka została wyuczona wśród ludzi 20 lat temu, kiedy podczas instalacji oprogramowania naciskaliśmy dalej, dalej. Nie czytaliśmy tego, a później okazywało się, że coś wykonaliśmy niepoprawnego. W ciągu ostatnich lat systemy tzw. rekomendacyjne, bazując na naszych zachowaniach, proponują nam różne treści. To się bardzo mocno rozwinęło w oparciu o algorytmy sztucznej inteligencji. Te algorytmy pozwalają na coraz lepsze personalizowanie. Nie zdajemy sobie sprawy, że będąc w sieci też wykonujemy czynności, które łączą różne grupy - chociażby w domu rodzinnym z jednego adresu korzystamy, jesteśmy znajomymi na portalach społecznościowych. Te systemy wykrywają takie sytuacje. Np. moja żona coś polubiła ostatnio i system proponuje mi to samo, żebym ja też polubił. A to już jest niebezpieczne - mówi dr Tomasz Grześ z Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej.
Częste patrzenie w ekran smartfona - oprócz skutków zdrowotnych - może też nieść inne konsekwencje. Za scrollowanie w nieodpowiednich miejscach możemy otrzymać mandat.
Podlascy policjanci przypominają, że kiedy korzystamy z komórki przechodząc przez przejście dla pieszych - grozi nam kara w wysokości 300 zł. A osoby kierujące autem i korzystające z komórki mogą otrzymać 500 zł mandatu i aż 12 punktów karnych.