Radio Białystok | Wiadomości | Komputery, tablety i smartfony to "złodzieje czasu" - warto zadbać o higienę cyfrową

Komputery, tablety i smartfony to "złodzieje czasu" - warto zadbać o higienę cyfrową

autor: Marcin Gliński

29.03.2022, 15:20, akt. 13:18

Pomagają nam w wielu sytuacjach, ale niosą też skutki uboczne. Komputery, tablety i smartfony to stały element naszego życia, ale nadmierne ich używanie powoduje fizyczne i psychiczne konsekwencje dla naszych organizmów.

Fotolia.com
Fotolia.com


0:00
0:00
Komputery, tablety i smartfony to "złodzieje czasu" - warto zadbać o higienę cyfrową - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Eksperci radzą, aby w dobie ciągłego dostępu do różnego sprzętu i internetu dbać o higienę cyfrową. Jak mówią zapytani przez nas białostoczanie, nadużywanie sprzętu to w dzisiejszych czasach duży problem.

- Nadużywam zdecydowanie komputera. Telefonu też. Siedzę dwanaście godzin dziennie przy komputerze - mówi jeden z mieszkańców Białegostoku, a inny dodaje: "To jest uzależnienie, nie ma co ukrywać. Jak nie ma internetu, to od razu człowiek jest taki rozdrażniony. Starszy człowiek łatwiej może sobie z tym poradzić, młodszy nie."

Jak mówi dr Bożena Okurowska-Zawada, częste używanie komórki może prowadzić do różnych schorzeń.

- Ten ekran najczęściej jest na pozycji brzucha. Wtedy bardzo mocno pochylamy szyję, by przeczytać tekst na ekranie. Ta szkodliwa postawa jest zła przede wszystkim dla naszego kręgosłupa w odcinku szyjnym, ponieważ jest on narażony na zgięcie, na duże naprężenia przez wiele godzin. I takie długotrwałe ślęczenie przed smartfonem sprawia, że mięśnie te pracują w stałym napięciu. Poza tym, te mięśnie szyi, które są położone z przodu, nie pracują najczęściej w ogóle i to prowadzi do ich znacznego osłabienia. Drętwienia rąk, bóle głowy, szumy uszne - te elementy chorobowe kiedyś nie funkcjonowały u młodzieży, teraz jest to charakterystyczne - mówi dr Bożena Okurowska-Zawada z Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Dr Tomasz Grześ z Politechniki Białostockiej radzi, aby ograniczyć korzystanie ze smartfonów dzięki aplikacjom.  

- Są różne aplikacje do takiej higieny cyfrowej. Jest dużo aplikacji, które blokują różne treści i ograniczają korzystanie z komórki - jest to dobre w przypadku dzieci. Są też takie aplikacje, które nie pozwalają na korzystanie z komórki przez dłuższy czas. Warto je zainstalować. Oczywiście, np. w przypadku dzieci, możemy im blokować np. smartfony, ale czasami lepiej po prostu wytłumaczyć i pokazać, że można bawić się inaczej i inaczej spędzać czas - radzi dr Tomasz Grześ z Politechniki Białostockiej. 

 Specjaliści radzą - powinniśmy wyłączyć powiadomienia w komórkach, relaksować się w inny sposób niż przed ekranem smartfona czy komputera i nie korzystać z komórek co najmniej dwie godziny przed snem. 

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dzieci uzależnione od komputerów i smartfonów uzyskają bezpłatną pomoc w ośrodku Etap w Białymstoku

3.01.2022, 09:08

Bezpłatną pomoc psychologiczną znajdą tu dzieci i młodzież uzależnione od komputerów i smartfonów. Ośrodek Profilaktyki i Terapii dla Młodzieży i Dorosłych Etap przy ul. Włókienniczej 7 w Białymstoku realizuje pilotażowy program, na który zawarł już umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.


Główny Inspektorat Sanitarny będzie ostrzegał przed e-papierosami

17.09.2019, 18:44

Wyglądają jak niewinne elektroniczne gadżety, ale są szkodliwe i mogą prowadzić do ciężkich chorób - Główny Inspektorat Sanitarny zamierza poinformować rodziców uczniów o niebezpieczeństwie związanym z e-papierosami.


Hulajnogi, deskorolki i rolki a zdrowie

2.09.2019, 22:44

Jakie zagrożenia dla zdrowia może powodować jazda na hulajnodze, rolkach czy deskorolkach, o tym mówić będą prof. Wojciech Dębek, kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej oraz dr Tomasz Guszczyn, kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku.





ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok