Radio Białystok | Wiadomości | Komputery, tablety i smartfony to "złodzieje czasu" - warto zadbać o higienę cyfrową
Pomagają nam w wielu sytuacjach, ale niosą też skutki uboczne. Komputery, tablety i smartfony to stały element naszego życia, ale nadmierne ich używanie powoduje fizyczne i psychiczne konsekwencje dla naszych organizmów.
Eksperci radzą, aby w dobie ciągłego dostępu do różnego sprzętu i internetu dbać o higienę cyfrową. Jak mówią zapytani przez nas białostoczanie, nadużywanie sprzętu to w dzisiejszych czasach duży problem.
- Nadużywam zdecydowanie komputera. Telefonu też. Siedzę dwanaście godzin dziennie przy komputerze - mówi jeden z mieszkańców Białegostoku, a inny dodaje: "To jest uzależnienie, nie ma co ukrywać. Jak nie ma internetu, to od razu człowiek jest taki rozdrażniony. Starszy człowiek łatwiej może sobie z tym poradzić, młodszy nie."
Jak mówi dr Bożena Okurowska-Zawada, częste używanie komórki może prowadzić do różnych schorzeń.
- Ten ekran najczęściej jest na pozycji brzucha. Wtedy bardzo mocno pochylamy szyję, by przeczytać tekst na ekranie. Ta szkodliwa postawa jest zła przede wszystkim dla naszego kręgosłupa w odcinku szyjnym, ponieważ jest on narażony na zgięcie, na duże naprężenia przez wiele godzin. I takie długotrwałe ślęczenie przed smartfonem sprawia, że mięśnie te pracują w stałym napięciu. Poza tym, te mięśnie szyi, które są położone z przodu, nie pracują najczęściej w ogóle i to prowadzi do ich znacznego osłabienia. Drętwienia rąk, bóle głowy, szumy uszne - te elementy chorobowe kiedyś nie funkcjonowały u młodzieży, teraz jest to charakterystyczne - mówi dr Bożena Okurowska-Zawada z Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.
Dr Tomasz Grześ z Politechniki Białostockiej radzi, aby ograniczyć korzystanie ze smartfonów dzięki aplikacjom.
- Są różne aplikacje do takiej higieny cyfrowej. Jest dużo aplikacji, które blokują różne treści i ograniczają korzystanie z komórki - jest to dobre w przypadku dzieci. Są też takie aplikacje, które nie pozwalają na korzystanie z komórki przez dłuższy czas. Warto je zainstalować. Oczywiście, np. w przypadku dzieci, możemy im blokować np. smartfony, ale czasami lepiej po prostu wytłumaczyć i pokazać, że można bawić się inaczej i inaczej spędzać czas - radzi dr Tomasz Grześ z Politechniki Białostockiej.
Specjaliści radzą - powinniśmy wyłączyć powiadomienia w komórkach, relaksować się w inny sposób niż przed ekranem smartfona czy komputera i nie korzystać z komórek co najmniej dwie godziny przed snem.