Radio Białystok | Wiadomości | Rada Nadzorcza Radia Białystok zaskarży uchwały dotyczące m.in. otwarcia likwidacji PRB
Rada Nadzorcza Polskiego Radia Białystok postanowiła zaskarżyć uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia z 29 grudnia ub. roku. Dotyczyły one odwołania zarządu rozgłośni, rozwiązania spółki, otwarcia likwidacji i ustanowienia likwidatora. Również w poniedziałek (22.01) Warszawski Sąd Rejestrowy nie wpisał likwidacji Polskiego Radia i TVP do KRS.
Rada Nadzorcza PRB zaskarża uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia
W związku z tym w poniedziałek (22.01) Rada Nadzorcza PRB podjęła odpowiednią uchwałę w tej sprawie. Jej członkowie domagają się stwierdzenia nieważności, bądź uchylenia uchwał z końca grudnia. Tak tę sprawę komentuje przewodniczący rady Romuald Łanczkowski:
Po przeanalizowaniu sytuacji uznaliśmy, że to wszystko powinno być zaskarżone poprzez wniesienie powództwa o stwierdzenie nieważności tych uchwał podjętych przez walne zgromadzenie i o ewentualne ich uchylenie, czyli przywrócenie status quo ante - mówił Romuald Łanczkowski.
Rada Nadzorcza PRB postanowiła też złożyć do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie z 29 grudnia:
Udzielamy tą uchwałą pełnomocnictwa jednemu z prawników, naturalną konsekwencją, uznaliśmy, że powinniśmy skierować zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa poprzez walne zgromadzenie, które odwołało m.in. zarząd, rozwiązuje spółkę, chce ją zlikwidować i ustanawia bezprawnie likwidatora - powiedział Romuald Łanczkowski.
Jak dodaje Romuald Łanczkowski, zawiadomienie zostanie wysłane do prokuratury jeszcze w poniedziałek (22.01).
Warszawski Sąd Rejestrowy nie wpisał likwidacji Polskiego Radia i TVP do KRS
Sąd oddalił wniosek o wpis likwidacji publicznych nadawców do Krajowego Rejestru Sądowego. Postanowienie w tej sprawie zostało wydane w poniedziałek (22.01).
Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz, który stanowi walne zgromadzenie spółek mediów publicznych, postawił Polskie Radio w stan likwidacji w środę 27 grudnia 2023 roku.
Minister napisał w poniedziałek (22.01) w mediach społecznościowych, że w świetle prawa obecni likwidatorzy spółek medialnych są legalni.
Wcześniej sądy wpisały do KRS otwarcie likwidacji 11 z 17 regionalnych rozgłośni publicznych. Informację o oddaleniu wniosku o likwidacji przez stołeczny sąd opublikowało kilku polityków PiS na swoich kontach w mediach społecznościowych.