Radio Białystok | Wiadomości | Już 111 przychodni POZ w Podlaskiem oferuje pacjentom opiekę koordynowaną
Kolejne przychodnie POZ oferują chorym opiekę koordynowaną. W naszym regionie takich placówek jest już 111. Opiekują się 350 tysiącami pacjentów.
Opieka koordynowana w podstawowej opiece zdrowotnej zapewnia szersze możliwości diagnozowania i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych przez lekarza rodzinnego. Współpracuje on ze specjalistami od chorób wewnętrznych, nefrologii, kardiologii, diabetologii, endokrynologii, chorób płuc i alergologii, a także z pielęgniarką i dietetykiem.
Lekarz POZ może skierować chorego na dodatkowe badania diagnostyczne, które do tej pory mógł zlecać tylko specjalista. Poza leczeniem, zajmuje się też profilaktyką i edukacją pacjenta na temat chorób z zakresu: kardiologii, diabetologii, pulmonologii i endokrynologii.
Od dwóch miesięcy w opiece koordynowanej jest też diagnostyka i leczenie przewlekłej choroby nerek. Umowy na te świadczenia podpisała na razie dziewięć przychodni lekarzy rodzinnych w Augustowie, Białymstoku, Brańsku, Kleosinie i Łomży.
Przychodnie lekarzy rodzinnych do opieki koordynowanej wchodzą dobrowolnie. Wcześniej się do tego przygotowują, by spełniać warunki związane np. z dostępem do badań diagnostycznych.
Placówki POZ, które chcą sprawować opiekę koordynowaną, muszą mieć m.in. odpowiedni personel medyczny, lekarzy o określonych specjalizacjach, także dietetyków, tzw. koordynatora, czyli osobę, która wspiera pacjentów w procesie leczenia. Koordynatorem może być lekarz, ale też pielęgniarka czy rejestratorka.
Dostępna jest już nowa szczepionka przeciw COVID-19. Na razie na szczepienie można zarejestrować się w około 30 przychodniach lekarzy rodzinnych w naszym regionie i w trzech aptekach - w dwóch w Białymstoku i w jednej w Czarnej Białostockiej.
Zaniepokojeni są pacjenci i lekarze. 14 ośrodkom psychiatrycznym w Podlaskiem w grudniu kończą się kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia.
W błyskawicznym tempie przybywa zakażeń koronawirusem. Codziennie w Polsce rejestrowanych jest ponad tysiąc nowych przypadków pozytywnego wyniku testu na obecność patogenu.
Szerszy pakiet badań w Podstawowej Opiece Zdrowotnej, leczenie najczęstszych chorób przewlekłych u swojego lekarza rodzinnego, konsultacje z dietetykiem oraz edukacja w kierunku radzenia sobie z chorobą. To elementy, które tworzą tzw. opiekę koordynowaną.