Radio Białystok | Wiadomości | Pacjenci wielu podlaskich ośrodków psychiatrycznych obawiają się, że mogą zostać bez opieki
Zaniepokojeni są pacjenci i lekarze. 14 ośrodkom psychiatrycznym w Podlaskiem w grudniu kończą się kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Umowy będą mieć tylko Centra Zdrowia Psychicznego. Te mogą współpracować z dotychczasowymi poradniami z kontraktami, ale umów w tej sprawie jeszcze nie ma.
Obawy o to, kto będzie leczył w przyszłym roku może mieć kilkadziesiąt tysięcy osób, bo ich przychodnie nie będą już miały kontraktu z NFZ. To dlatego, że opiekę nad chorymi przejmują Centra Zdrowia Psychicznego.
Psychiatra z ośrodka zdrowia psychicznego Staszica w Białymstoku Agnieszka Maliszewska powiedziała, że tylko jej poradnia opiekuje się ok. trzema tysiącami osób.
Rzeczniczka Podlaskiego NFZ Beata Leszczyńska zapewnia, że pacjenci będą zaopiekowani. Mówi, że Centra Zdrowia Psychicznego będą proponować poradniom, które miały kontrakt z NFZ współpracę.
Czas na zawarcie umów na podwykonawstwo jest do końca roku. Tymczasem wielu pacjentów już teraz powinno mieć umawiane kolejne wizyty u lekarzy psychiatrów na nowy rok.
Centra Zdrowia Psychicznego to ogólnopolska sieć. W województwie podlaskim działa od 2018 r., a w samym Białymstoku - od początku tego roku. Ośrodki mają zapewnić chorym kompleksową, całodobową opiekę.
"Widzimy potrzeby, jakie istnieją w społeczeństwie. Zwiększamy liczbę naszych studentów - mamy dzięki temu więcej lekarzy i pielęgniarek. Otwieramy też nowe kierunki" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Adam Krętowski.
Umowy na opiekę koordynowaną podpisało kolejnych siedem przychodni POZ w Podlaskiem.
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku i w szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy działają od 1 marca dwa kolejne w Podlaskiem Centra Zdrowia Psychicznego - poinformował w środę (1.03) podlaski oddział NFZ.
W ramach programu pilotażowego resortu zdrowia, w Białymstoku działa pierwsze Centrum Zdrowia Psychicznego. Prowadzi je spółka REVIT przy ul. Swobodnej 38.