Radio Białystok | Wiadomości | Tajemnice białostockiej fauny w kolejnej publikacji o bioróżnorodności miasta
Na terenie Białegostoku występuje 120 gatunków pszczół. To m.in. udało się ustalić podczas prac nad kolejną, dziewiątą już książką z cyklu "Bioróżnorodność miasta Białegostoku".
W publikacji "Owady zapylające. Pszczoły Białegostoku" autorzy odsłaniają kolejne tajemnice białostockiej fauny.
Wśród gatunków, które stwierdziliśmy, są zarówno te objęte ochroną ścisłą, jak np. zadrzechnia czarnoroga, jak i kilkanaście gatunków będących pod ochroną częściową czy też te wykazane na czerwonej liście zwierząt - mówi współautorka publikacji dr Agata Kostro-Ambroziak z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.
W książce są zdjęcia i różne informacje m.in. dotyczące tego, jak każdy z nas może pomóc pszczołom.
W ogródkach działkowych czy przydomowych możemy zapewnić dodatkową bazę siedliskową np. poprzez zostawienie pieńka, ścięcia krzaku malin nie przy samej ziemi, a nieco wyżej - dodaje Agata Kostro-Ambroziak.
Książka dostępna będzie m.in. w miejskich i szkolnych bibliotekach, a w wersji elektronicznej na www.bialystok.pl. Publikację będzie też można wygrać w konkursach na facebookowym profilu miasta.
To dziewiąta książka z 14-tomowej serii. Wcześniejsze dotyczyły m.in. roślin, ptaków i motyli.
Pierwsze wiosenne miodobranie z miejskiej pasieki odbyło się w środę (24.05) w Białymstoku. Powstała ona w 2019 roku niedaleko centrum, przy rzece Białej, wśród łąk kwietnych i pola słoneczników.
Ciekawostki, opisy 41 gatunków ssaków, które żyją w Białymstoku znalazły się w książce z cyklu "Bioróżnorodność miasta Białegostoku", którą w czwartek (08.12) zaprezentowano w Centrum Aktywności Społecznej w mieście.
To czwarta publikacja o bioróżnorodności Białegostoku. W środę (3.11) odbyła się prezentacja książki o porostach.