Radio Białystok | Wiadomości | Prawosławni świętują Boże Narodzenie
To jedno z 12 wielkich świąt liturgicznych w Cerkwi prawosławnej. W niedzielę (7.01) pierwszy dzień Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego.
Boże Narodzenie, nazywane też Zimową Paschą, jest świętem, w którym dokonuje się pokłon natury. W cerkwiach odprawiana jest świąteczna liturgia św. Bazylego Wielkiego.
Teksty liturgiczne mówią, że cała przyroda ofiaruje coś Chrystusowi: pasterze przychodzą z pokłonem, mędrcy przychodzą z darami, ziemia ofiaruje grotę, a ludzkość przynosi w ofierze Matkę, która jest najdoskonalszym z ludzkich stworzeń. Pierwszy dzień święta jest poświęcony narodzinom Chrystusa i pokłonowi mędrców.
Cały okres od Bożego Narodzenia do święta Chrztu Pańskiego (obchodzonego 19.01) nosi ludową nazwę „światki”. Według tradycji w te dni unikano ciężkich prac. Po zapadnięciu zmroku zaczynały się tzw. święte wieczory, gdzie wierni spotykali się i śpiewali kolędy.
W cerkwiach nie ma zwyczaju budowania szopek, a zamiast nich, w centralnej części świątyni ustawiona jest ikona przedstawiająca narodzenie Chrystusa. Świątecznym akcentem są choinki.
Abp Sawa wygłosił świąteczne orędzie
Świąteczne orędzie bożonarodzeniowe wystosował do wiernych metropolita warszawski i całej Polski Sawa. W swym orędziu hierarcha podkreślił, że cud wcielenia Boga jest podstawą naszej wiary.
Bóg przychodzi do nas w ciele, objawia się światu rodząc się w ubogiej grocie betlejemskiej, wśród nocnej ciszy pokazując swojemu stworzeniu nadzwyczajną pokorę do naśladowania. To miłość Boga Ojca sprawiła, że druga osoba Trójcy Świętej stała się człowiekiem. Bóg tak umiłował świat, że syna swego jednorodzonego dał - podkreślił abp Sawa.
Metropolita zwrócił się też do wszystkich wiernych, życząc pokoju na świecie i Bożego błogosławieństwa.
- Życzę wszystkim aby pokój, miłość i Boże błogosławieństwo przebywały w naszych domach, ojczyźnie i na całym świecie. Nowy 2024 rok niech będzie błogosławiony Bogiem, niech ustaną wojny i w Ukrainie i w Ziemi Świętej i innych kontynentach współczesnego świata, a Bóg nadziei niech napełni nas radością i pokojem - dodał hierarcha.
Orędzie abp. Jakuba
Świąteczne orędzie bożonarodzeniowe wygłosił do wiernych także arcybiskup białostocko-gdański Jakub. Podkreślił w nim, że wraz z narodzeniem Chrystusa oczekujemy na zmartwychwstanie i życie wieczne.
Wraz z przyjściem Chrystusa życie człowieka nabrało innego wymiaru. Nie kończy się ono na ziemi, lecz oczekuje nas zmartwychwstanie i życie wieczne. Na wszystko co tu, w tym życiu napotykamy, powinniśmy patrzeć przez pryzmat wieku przyszłego. Wszystkie nasze dążenia i czyny są ważne z perspektywy wieczności, by ją otrzymać wymagane jest od nas właściwe życie - głosi w orędziu abp Jakub.
Arcybiskup zwrócił też uwagę na to, że we współczesnym świecie obserwujemy brak wiary i coraz bardziej oddalamy się od Boga.
Krwawe wojny, przemoc, wyzysk, chęć władzy i panowania, pęd za pieniądzem bez żadnej miary potwierdza brak wiary i to, że coraz bardziej oddalamy się od Boga. Musimy być jednak świadomi, iż brak wiary nie przychodzi z zewnątrz lecz rodzi się w nas samych, w naszym sercu - dodał abp Jakub.