Radio Białystok | Wiadomości | Zmiany w egzaminie na prawo jazdy - będzie łatwiej zdać
Dzięki tym zmianom łatwiej będzie zdać egzamin na prawo jazdy.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Od dzisiaj to egzaminator będzie mógł zdecydować, czy zakończyć jazdę po mieście, czy błąd kandydata na kierowcę nie miał wpływu na bezpieczeństwo na drodze - mówi dyrektor łomżyńskiego WORDu Mirosław Oliferuk.
Najważniejsza zmiana jest taka, że nie ma obligatoryjnego przerwania egzaminu w ruchu drogowym w przypadku np.: przejechania na czerwonym świetle, niezatrzymania się na znaku STOP, niezatrzymania się na zielonej strzałce. Poprzednio przepis był kategoryczny. On mówił jasno, że egzaminator przerywa egzamin. Teraz przepis mówi, że egzaminator może przerwać egzamin - mówi Mirosław Oliferuk.
Nie będzie za to możliwości wyjazdu z placu egzaminacyjnego na jazdę w mieście, jeżeli egzaminator nie zaliczy jednej z prób.
To było dopuszczalne teraz, że mimo oceny negatywnej na placu manewrowym, np.: przy zadaniu numer 1, gdzie sprawdzaliśmy działanie świateł, sygnału dźwiękowego, można było po niezaliczeniu tego zadania pojechać do miasta kontrolnie. Dzisiaj już takiej możliwości nie ma. Negatywny na placu, zero wyjazdu do miasta - mówi Mirosław Oliferuk.
Nie będzie można także korzystać z innego wyposażenia samochodu niż seryjne. Czyli jeżeli kamera cofania w aucie była zamontowana przez pracowników WORDu, musi być wyłączona.
Zmieniają się także zasady przeprowadzenia egzaminu na kategorię A. Egzaminator przed rozpoczęciem jazdy będzie sprawdzał, czy ubranie kandydata na kierowcę nie zagraża bezpieczeństwu jazdy. A w czasie egzaminu praktycznego nie będzie mógł prowadzić samochodu, który jedzie za motocyklem.
To ułatwienie dla kierowców w regionie, którzy chcą zmniejszyć liczbę punktów karnych.
Poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym i nowe wykorzystywane w tym celu technologie. Między innymi o tym dyskutowali dziś w Suwalskiej Państwowej Uczelni Zawodowej samorządowcy, politycy, funkcjonariusze policji oraz specjaliści związani z transportem. Konferencję zorganizował Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Suwałkach, który świętuje swoje 25-lecie.
Przyznają, że na taką możliwość czekali z niecierpliwością. Kilkunastu kierowców wzięło udział w szkoleniu redukującym liczbę punktów karnych w białostockim WORD-zie.
Obowiązkowe badania dla kierowców w wieku powyżej 65 lat - to jeden z pomysłów Unii Europejskiej na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Projekt dyrektywy w tej sprawie zakłada, że osoby, które przekroczą ten próg wiekowy będą musiały cyklicznie robić badania, żeby nie stracić prawa jazdy.
Miliony przeprowadzonych egzaminów i setki tysięcy osób, które stały się kierowcami. Podlaskie Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego obchodziły w piątek 25 rocznicę utworzenia. Uroczystości i festyn rodzinny z tej okazji odbył się na placu łomżyńskiego ośrodka.