Radio Białystok | Wiadomości | Unia Europejska chce wprowadzić obowiązkowe badania dla starszych kierowców
Obowiązkowe badania dla kierowców w wieku powyżej 65 lat - to jeden z pomysłów Unii Europejskiej na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Projekt dyrektywy w tej sprawie zakłada, że osoby, które przekroczą ten próg wiekowy będą musiały cyklicznie robić badania, żeby nie stracić prawa jazdy.
Według dyrektora łomżyńskiego WORD-u Mirosława Oliferuka to dobry pomysł.
Społeczeństwo się starzeje i będziemy mieli coraz więcej kierowców w tym wieku. Badania pokazują, że kierowcy w wieku 60+ stwarzają porównywalną liczbę zagrożeń na drodze co kierowcy w wieku 18-24 lata - mówi Mirosław Oliferuk.
Projekt zakłada, że kierowcy, którzy skończą 65 lat, będą musieli przejść badania psychologiczne, które sprawdzą, np.: ich czas reakcji. Później, im kierowca starszy, tym badania będą dokładniejsze, do psychologicznych dojdą lekarskie, ma się także zwiększyć ich częstotliwość. Projekt zakłada także, że najstarsi kierowcy, oprócz badań, musieliby także pisać test z wiedzy o przepisach ruchu drogowego.
Większość kierowców, z którymi rozmawiał nasz reporter, uważa, że to dobry pomysł. Zastanawiają się tylko, czy wiek, od którego wchodziłby ten obowiązek, nie powinien być wyższy.
Wraz z wiekiem zmienia się, niestety na gorsze, nasza koncentracja i czas reakcji - mówi psycholog transportu z Łomży Alicja Cuellar-Tarczewska.
To ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Od czasu reakcji zależy, na przykład to, czy odpowiednio szybko zahamujemy. A od podzielności uwagi i szybkości procesów przetwarzania zależy czy widzimy to, co dzieje się dookoła nas, odpowiednio to interpretujemy i wiemy, jak zareagować - mówi Alicja Cuellar-Tarczewska.
Jeżeli chodzi o wiek, to panowie mają trochę trudniej, bo u nich te procesy zaczynają się spowalniać dużo wcześniej. Dlatego też kierowcy zawodowi po 50. już muszą robić dodatkowe badania i muszą robić je częściej.