Radio Białystok | Wiadomości | Jak uniknąć wypadków na drodze z udziałem zwierząt? O tym mówią inicjatorzy akcji "Bezpiecznie przez las"
Celem tej inicjatywy jest zwiększenie bezpieczeństwa na podlaskich drogach - szczególnie tych przebiegających przez cenne przyrodniczo obszary.
Inicjatorzy kampanii społecznej "Bezpiecznie przez las" chcą edukować społeczeństwo szczególnie w zakresie zachowań dzikich zwierząt.
Głównym celem tej kampanii jest doprowadzenie do zmniejszenia liczby wypadków drogowych na płaszczyźnie człowiek - człowiek, ale też człowiek - dzikie zwierzęta. Będziemy edukować w zakresie zachowań dzikich zwierząt, jak one się zachowują wobec nas i jak my mamy zachowywać się wobec nich. Jak czynić, aby nie "oddziczać" dzikich zwierząt. My sobie nie uświadamiamy, że "oddziczanie" dzikich zwierząt prowadzi do ich agresji. Będziemy lansować modę na bezpieczeństwo, będziemy zachęcać do zakładania kamizelek odblaskowych. Trzeba też edukować dzieci, ale kampania jest skierowana do wszystkich - mówi kooordynatorka kampanii Marzanna Szkuta.
Jak zaznacza Marzanna Szkuta, w kontakcie z dzikim zwierzęciem trzeba zachować odpowiedni dystans.
Za blisko się zatrzymujemy. Kiedy jedziemy drogą leśną i widzimy żubra, musimy zatrzymać się co najmniej 50 metrów przed nim, a najlepiej 100, i zaczekać, aż on sobie przejdzie na drugą stronę. Żubr pozwala do siebie podejść, ale tylko do pewnej granicy. Stresowanie żubra może spowodować, że będzie bardziej agresywny - wyjaśnia Marzanna Szkuta.
Kampanię społeczną "Bezpiecznie przez las" zainaugurowano w czwartek (28.12) koncertem rockowym w Zmianie Klimatu. Wcześniej przed lokalem można było oglądać zniszczone auto - inicjatorzy kampanii w ten sposób chcieli zwrócić uwagę na to, jak poważne wypadki mogą powodować dzikie zwierzęta i brak czujności kierowców.
Organizatorzy zapowiadają kolejne wydarzenia - m.in. tworzenie odblasków.