Radio Białystok | Wiadomości | Białostoccy naukowcy chcą wspólnie ratować katakumby w pobliżu monasteru w Supraślu
Trzy białostockie uczelnie oraz Chrześcijańska Akademia Teologiczna chcą uratować historyczne katakumby w pobliżu supraskiego monasteru. Priorytetem ich wspólnych działań ma być konserwacja reliktów. Dlatego w poniedziałek (14.02) rozmawiali o tym z archimandrytą monasteru biskupem Andrzejem Borkowskim.
Supraskie katakumby to miejsce pochówku elity Rzeczpospolitej szlacheckiej - mówi prof. Maciej Karczewski z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku.
Tam leżały i leżą szczątki naprawdę wybitnych postaci: matki Aleksandra Chodkiewicza, samego Aleksandra Chodkiewicza, innych przedstawicieli rodu Chodkiewiczów, ale też mamy obok Chodkiewiczów Czartoryskich, Sanguszków, Sapiehów. Są Siemaszkowie, Słuccy, Tyszkiewiczowie, Massalscy, Olelkowicze, Wiśniowieccy. To są nazwiska, które znamy wszyscy ze szkoły podstawowej i średniej z lekcji historii. Szczątki tych osób obok mnichów z klasztoru były grzebane w tychże katakumbach. Celem priorytetowym jest konserwacja zachowawcza reliktów supraskich katakumb w formie tak zwanej trwałej ruiny - informuje Maciej Karczewski.
Ratowanie katakumb będzie poprzedzone szczegółowymi badaniami - mówi rektor Politechniki Białostockiej prof. Marta Kosior-Kazberuk
Wykorzystamy zostanie potencjał wszystkich uczelni. Dzięki temu dowiemy się sporo o historii, o zmianach które zaszły w tym obiekcie, ale też i poznamy własny potencjał i rozwiniemy się naukowo - podkreśla Marta Kosior-Kazberuk.
Cerkiew prawosławna doskonale rozumie znaczenie zabytku dla światowego dziedzictwa - mówi archimandryta Monasteru Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu, biskup Andrzej Borkowski
Katakumby to obiekt, który w pewnym sensie nie ma sobie równych w naszym kraju. Może na zewnątrz nie widać tego, co kryje wewnątrz ziemia, ale tę strukturę chcielibyśmy uratować. Bez tej klasy specjalistów sami tego byśmy nie byli w stanie uczynić. Białystok i nasze uczelnie mają tak renomowanej klasy naukowców i specjalistów, że nie będziemy musieli ich szukać daleko i wspólnie będziemy w stanie przygotować się do jakiegoś większego grantu, który pozwoli nam na zabezpieczenie tej struktury archeologicznej, którą mamy niedaleko Białegostoku w Supraślu i która będzie mogła być również wizytówką naszego Podlasia - mówi Andrzej Borkowski.
Wokół katakumb znajdował się cmentarz grzebalny. W 2011 roku w czasie badań wydobyto szczątki ponad 50 osób.
Dwa lata później z inicjatywy klasztoru podjęto pracę odgruzowania katakumb.