Radio Białystok | Wiadomości | Do Muzeum Ikon w Supraślu trafiły XIX-wieczne zabytki

Do Muzeum Ikon w Supraślu trafiły XIX-wieczne zabytki

15.02.2023, 14:55, akt. 19.02.2023, 11:41

XIX-wieczne zabytki - trzy ikony i fragmenty czterech chorągwi procesyjnych, które zostały zatrzymane podczas próby nielegalnego wywozu z kraju za zachodnią granicę Polski - przekazała w środę (15.02) podlaska Krajowa Administracja Skarbowa do zbiorów Muzeum Ikon w Supraślu.

fot. Magdalena Pietruczak
fot. Magdalena Pietruczak


0:00
0:00
Do Muzeum Ikon w Supraślu trafiły XIX-wieczne zabytki - relacja Magdaleny Pietruczak | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zabytki "mają służyć ogółowi społeczeństwa"

Jak mówił w środę dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku Wojciech Orłowski, przekazane w ten sposób zabytki "mają służyć ogółowi społeczeństwa". Powiedział, że poprzednich latach IAS w Białymstoku przekazywała do instytucji kultury w regionie jak Muzeum Ikon czy Muzeum Wojska w Białymstoku zabytki pochodzące z prób przemytu. Podkreślił, że dzięki temu mogą one "cieszyć oko i ducha" tych, którzy zwiedzają te miejsca. "Bardzo się cieszę, że możemy przekazać kolejne eksponaty do wykorzystania przez Państwa (pracowników Muzeum Ikon) i dla celów ogólnospołecznych" - dodał.

"Kolejne ikony trafiają do zbiorów Muzeum Ikon w Supraślu" - mówił dr Waldemar Wilczewski, dyrektor Muzeum Podlaskiego którego oddziałem jest Muzeum Ikon. Dodał, że obecnie jest ono placówką bardzo dobrze rozpoznawalną i jest jedną z wizytówek regionu. Wyjaśnił, że zbiory w większości stanowią depozyty przekazywane przez służby celne i skarbowe. Przypomniał, że przed powstaniem Muzeum Ikon, eksponaty przechowywane były w magazynie głównej siedziby.

Teraz przekazane ikony i chorągwie będą opracowywane. Wilczewski poinformował, że wstępnie oceniono je na XIX-XX wiek. "Jeśli chodzi o ich wartość artystyczną, jeśli chodzi o stan zachowania, czy pochodzenie, to wszelkie analizy przed nami" - powiedział.


Ikony będzie można poddać konserwacji

Kustosz Muzeum Ikon Katarzyna Skibińska wyjaśniła, że przekazane zabytki wstępnie zakwalifikowano ikony jako tzw. ikony rosyjskie; prócz ikony Wielkich Świąt, nie zostały wykonane zgodnie z kanonem, a widać w nich "rys zachodni". Dodała, że są zniszczone, więc dzięki formalnemu przekazaniu będzie można poddać je konserwacji.

Pokazując dziennikarzom zabytki, kustosz Skibińska podkreśliła, że dotychczas w zbiorach muzeum nie było ikony Matki Boski Bolesnej ani ikony Bożego Narodzenia na płótnie.

Muzeum Ikon działa w zabudowaniach męskiego klasztoru prawosławnego Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Supraślu. W zbiorach ma jedną z najbogatszych w Polsce kolekcję ikon z XVIII, XIX i XX w., a także unikatowe XVI-wieczne freski. Obecnie w kolekcji Muzeum Ikon znajduje się ponad 1,7 tys. ikon. Jak przypomniała Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku, ok. 1,3 tys. z nich zatrzymano podczas nielegalnych prób przewozu przez granicę, a po zakończeniu postępowań sądowych przekazano do muzeum.

źródło: PAP | red: mag, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Blisko 50 sztuk wczesnośredniowiecznej biżuterii - to archeologiczny skarb odzyskany przez policję i KAS

28.09.2022, 19:12

Blisko 50 sztuk wczesnośredniowiecznej biżuterii zaprezentowano w Wojewódzkim Urzędzie Konserwacji Zabytków w Białymstoku. Wartość znaleziska jest bezcenna - podkreślają specjaliści.


Podlaska KAS przekazała kolejne eksponaty do Muzeum Wojska w Białymstoku

31.08.2022, 15:46

Elementy historycznej broni strzeleckiej zatrzymane podczas kontroli przez funkcjonariuszy KAS trafiły do Muzeum Wojska w Białymstoku.


Muzeum Ikon w Supraślu kupiło do kolekcji tzw. rajskie wrota cerkiewne

17.06.2022, 16:13

Działające w Supraślu Muzeum Ikon wzbogaciło swoją kolekcję o XVII-wieczne tzw. rajskie wrota - charakterystyczny element każdego ikonostasu. Zabytek można oglądać tylko przez trzy dni, zanim trafi on do niezbędnej konserwacji. Placówka prowadzić też będzie badania naukowe dotyczące historii tego eksponatu.





ZNAJDŹ NAS












abp Józef Guzdek i abp Jakub, fot. PRB
24.12.2024, 13:35, akt. 16:29

Świąteczne życzenia arcybiskupów








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok