Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku rozmawiano o digitalizacji historii kobiet
O historii kobiet, ale przede wszystkim w kontekście cyfrowej prezentacji zbiorów rozmawiają w Białymstoku naukowcy i przedstawiciele różnych instytucji. W czwartek (23.11) rozpoczęło się dwudniowe seminarium na ten temat.
- Część zbiorów już zdigitalizowano - mówi organizatorka spotkania profesor Małgorzata Dajnowicz: tworzymy ogólnodostępne archiwum i realizujemy koncepcję budowy tego archiwum w sposób nieograniczony, a projekt jest skierowany nie tylko do studentów, doktorantów i społeczności akademickiej, ale też do wszystkich zainteresowanych osób.
Materiały przekazują różne placówki, m.in. muzea, biblioteki i Archiwum Państwowe. - Apelujemy też do mieszkańców - mówi profesor Małgorzata Dajnowicz i dodaje: zależy nam też na prywatnych kolekcjach, które przechowywane są w szufladach i czasami niektórym może się wydawać, że nie mają wartości, ale z naszej perspektywy przedstawiają ciekawe historie dotyczące pojedynczych postaci jak i środowisk i chętnie takie prywatne kolekcje zdigitalizujemy i udostępnimy.
Dokumenty zdigitalizowane do tej pory, a jest ich kilka tysięcy, dostępne są w Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej.
Dobre relacje dzieci z rodzicami i nauczycielami w znaczący sposób uchronią je przed sięganiem po używki. Podkreślają to uczestnicy białostockiej konferencji pt. "Mózg pod wpływem. Diagnoza, terapia, wskazówki do pracy z dziećmi i młodzieżą".
Stan oświaty jest papierkiem lakmusowym dojrzałości społeczeństwa. Powiedział podczas konferencji poświęconej polskiej edukacji na Białorusi prof. Nikołaj Iwanow. Konferencja od dwóch lat odbywa się w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, ponieważ nie można jej zorganizować w Grodnie. Jak w obliczu represji reżimu zadbać o naukę polskich dzieci na Białorusi?