Radio Białystok | Wiadomości | O szkolnych budżetach partycypacyjnych rozmawiali białostoczanie z gośćmi z Gruzji
To promocja szkolnych budżetów partycypacyjnych i dobrych praktyk z nimi związanych. W V Liceum w Białymstoku, z udziałem przedstawicieli gruzińskich samorządów, odbyło się spotkanie na ten temat.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
V LO przygotowuje się obecnie do trzeciej edycji szkolnego budżetu partycypacyjnego. W pierwszej młodzież zdecydowała, że będzie to zakup stołów do tenisa, a w drugiej - wodopojki.
Ale jak mówią uczniowie:
takie inicjatywy to nie tylko zakupy, ale też nauka m.in. pracy w grupie, dyscypliny, planowania wydatków - mówią uczniowie.
"Szkolne budżety partycypacyjne to same korzyści" - podkreślają nauczycielki: Agnieszka Sadowska i Agnieszka Filipiuk: "chcemy żeby młodzież uwierzyła we własne możliwości i jak najwcześniej zaczęła realizować swoje pomysły".
Szkolne budżety partycypacyjne w szkołach w województwach: podlaskim i warmińsko-mazurskim zapoczątkowała Fundacja SocLab. W ciągu 4 lat pomogła wzdrożyć takie działania w 33 placówkach.
"Cieszymy się, że Gruzini poznają nasze polskie doświadczenia", mówi prezes Fundacji SocLab Agnieszka Maszkowska: "Dzięki temu zainteresowane środowiska z Gruzji będą mogły wypracować własny model wdrażania szkolnych budżetów w swoich samorządach."
To efekty ich kilkumiesięcznej pracy. W ośmiu podlaskich szkołach trwają podsumowania drugiej edycji projektu "Szkolne budżety partycypacyjne". Uczniowie sami zgłaszali pomysły, organizowali ich promocję i głosowanie.
Nauczyciele i inne osoby pracujące z młodzieżą, a także przedstawiciele różnych organizacji wzięli w środę (23.03) udział w seminarium w Białymstoku dotyczącym szkolnych budżetów partycypacyjnych.