Radio Białystok | Wiadomości | Ruszyła kampania społeczna "Przemoc wobec starszych. Nie bądź biernym widzem"
Zwróceniu uwagi na przemoc wobec osób starszych - psychiczna, fizyczną i ekonomiczną - stosowaną przede wszystkich przez ich bliskich - służy kampania społeczna "Przemoc wobec starszych. Nie bądź biernym widzem". Ma zachęcać świadków do zgłaszania przemocy.
Kampania, która potrwa miesiąc, ruszyła we wtorek, realizuje ją Fundacja Projekt Starsi. W ramach niej przygotowano specjalne spoty, a także plakaty, które będzie można zobaczyć w autobusach, broszury trafią do instytucji lokalnych. Treści będzie można też znaleźć w mediach społecznościowych.
- Kampania adresowana jest do świadków przemocy wobec osób starszych (...). Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem i też zmotywowanie osób z otoczenia osób starszych, żeby reagowały na przemoc - powiedziała dziennikarzom przed oficjalną inauguracją kampanii prezeska Fundacji Projekt Starsi Magdalena Rutkiewicz. Dodała, że kampania z jednej strony uświadamia, że taki problem jest, z drugiej - pokazuje, jakie są formy przemocy, wymieniła, że to przemoc psychiczna, fizyczna i ekonomiczna.
Obecna na spotkaniu dr hab. Małgorzata Halicka z Uniwersytetu w Białymstoku, która prowadziła badania dotyczące przemocy wobec osób starszych. Halicka mówiła, że przemoc wobec starszych osób dotyczy kilkunastu procent, przemoc stosuje przede wszystkim najbliższa rodzina, w większości mężczyźni: mąż wobec żony, syn wobec rodziców. Natomiast przemoc dotyczy częściej kobiet niż mężczyzn.
Halicka przedstawiła, że na przestrzeni lat porównując badania PolSenior sprzed dziesięciu lat, do tych wykonanych w ubiegłym roku, wynika, że skala przemocy wobec osób starszych się zmniejsza. Wskazała, że sens mają wszelkie konferencje, kampanie, które uwrażliwiają społeczeństwo. Dzięki temu - jak mówiła - ludzie mają świadomość, czym jest przemoc, ale też wiedzę, że mogą coś z tym zrobić.
Według policyjnych statystyk, w województwie podlaskim zgłoszenia dotyczące przemocy wobec seniorów dotyczą ok. 10-15 proc., wszystkich zgłoszeń dotyczących przemocy domowej. Jak mówiła mł. asp. dr Agata Kalinowska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, także w policyjnych zgłoszeniach więcej jest tych, które dotyczą przemocy wobec seniorek.
Kalinowska wskazała też, co mogą zrobić osoby, które są świadkami przemocy. Powiedziała, że jedną z możliwości jest rozmowa z osobą doświadczającą przemocy o tym, jak jej można pomóc, ale też uwrażliwić, czym jest przemoc, bo - jak podkreśliła - ofiary przemocy nie zawsze wiedzą. "Nie zdają sobie sprawy, że przemoc domowa obejmuje takie formy jak zaniedbanie, izolacja, wyzyskiwanie pieniędzy, niedopatrzenie przy sprawach medycznych czy higienicznych, a to też jest przemoc domowa" - mówiła Kalinowska.
- Co bardzo ważne, nie bójmy się zgłaszać przypadków przemocy, a jeśli mamy jakieś wątpliwości, nasze zgłoszenie może być anonimowe" - podkreśliła policjantka. Zaznaczyła, że każde zgłoszenie "jest potraktowane równie poważnie, interwencja (policji) będzie przeprowadzona równie poważnie.
Kampania jest częścią projektu Fundacji Projekt Starsi, który w województwie podlaskim potrwa do maja przyszłego roku. W jego ramach organizowane są działania edukacyjne skierowane z jednej strony do lokalnych instytucji działających na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie, a z drugiej - do samych seniorów.