Radio Białystok | Wiadomości | Dzień Czystego Powietrza - powietrze w Podlaskiem nie jest złe, ale mogłoby być lepsze

Dzień Czystego Powietrza - powietrze w Podlaskiem nie jest złe, ale mogłoby być lepsze

autor: Edyta Wołosik

14.11.2023, 14:41, akt. 15:25

W naszym regionie i w samym Białymstoku nie jest źle, co nie oznacza, że nie może być lepiej. Chodzi o jakość powietrza i o to, co możemy zrobić, by było ono jak najczystsze. A warto o tym przypominać w takim dniu jak dzisiejszy. 14 listopada to Dzień Czystego Powietrza, czyli taki, w którym przypomina się o zagrożeniach, ale też o rozwiązaniach, które mogą poprawić jakość powietrza.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Dzień Czystego Powietrza - materiał Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Specjaliści alarmują, że zanieczyszczone powietrze może prowadzić m.in. do chorób: płuc i układu krążenia, powodować infekcje górnych dróg oddechowych, alergię, astmę i spadek odporności. Dlatego - jak podkreślają białostoczanie - wszyscy powinniśmy myśleć o tym, czym np. palimy w piecu.

Obecny rok i poprzedni jeśli chodzi o jakość powietrza w naszym regionie to są lata łaskawe, bo pogoda nam dopisuje - mówi Dominik Polesiński z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska - mamy ciepłe zimy, sporo wiatru, mniej korzystamy z pieców i ogrzewania, ale warto pamiętać, że jakość opału, jakość instalacji grzewczej są bardzo istotne.

Na wymianę m.in. starych pieców (tak zwanych kopciuchów) można pozyskać dofinansowanie z programu "Czyste powietrze". Nabór jest ciągły, a prowadzi go Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. 


Program skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych i lokali w takich budynkach, jest realizowany od 2018 roku i potrwa 10 lat; do tej pory wpłynęło ok. 24 tysięcy wniosków z województwa podlaskiego, a wymieniliśmy około 12 tysięcy nieefektywnych źródeł ciepła - mówi Adam Pućko z WFOŚiGW w Białymstoku.


Takie programy realizują też samorządy. Np. w Białymstoku nabór ogłaszany jest dwa razy w roku. - W tym roku rozdysponowaliśmy 700 tysięcy złotych, w przyszłym ma być o 100 tysięcy złotych więcej, a najbliższy nabór planujemy w lutym lub marcu - mówi zastępca prezydenta miasta Adam Musiuk.

Natomiast białostoccy strażnicy miejscy nie tylko rozpoczęli kontrole tego czym mieszkańcy palą w piecach, ale też akcję informującą m.in. o tym, co można spalać, a czego nie. Do 20 tysięcy gospodarstw domowych trafiły, bądź w najbliższym czasie trafią specjalne ulotki.

| red: dl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Na osiedlu Zielone w Sokółce powietrze będzie o wiele czystsze dzięki gazowej ciepłowni

12.10.2023, 19:18

Od dziś osiedle Zielone w Sokółce jest naprawdę zielone - twierdzą mieszkańcy i władze miasta. Do historii po 34 latach przeszła osiedlowa kotłownia opalana węglem, a wraz z nią mnóstwo pyłów i sadzy, które krążyły w powietrzu. Szczególnie w sezonie grzewczym. Starą kotłownię zastąpiła gazowa ciepłownia. A to oznacza że na osiedlu Zielone powietrze będzie o wiele czystsze.


Białystok zachęca mieszkańców do wymiany starych "kopciuchów"

7.05.2023, 07:47

To pieniądze m.in. na wymianę pieców, tzw. kopciuchów. Od poniedziałku (8.05) do 23 czerwca białostoczanie będą mogli składać wnioski o dofinansowanie tych inwestycji.





ZNAJDŹ NAS












abp Józef Guzdek i abp Jakub, fot. PRB
24.12.2024, 13:35, akt. 16:29

Świąteczne życzenia arcybiskupów








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok