Radio Białystok | Wiadomości | Na osiedlu Zielone w Sokółce powietrze będzie o wiele czystsze dzięki gazowej ciepłowni
Od dziś osiedle Zielone w Sokółce jest naprawdę zielone - twierdzą mieszkańcy i władze miasta. Do historii po 34 latach przeszła osiedlowa kotłownia opalana węglem, a wraz z nią mnóstwo pyłów i sadzy, które krążyły w powietrzu. Szczególnie w sezonie grzewczym. Starą kotłownię zastąpiła gazowa ciepłownia. A to oznacza że na osiedlu Zielone powietrze będzie o wiele czystsze.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Pracę nad projektem rozpoczęły się w maju, inwestycja kosztowała około 2,5 mln zł. Ciepłownia będzie dostarczać tylko centralne ogrzewanie w kilkunastu blokach, kilku szkołach. Inwestycję sfinansowano z budżetu gminy i ze środków własnych Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej
Władze Sokółki mają w planach budowę następnych gazowych ciepłowni. Za cel stawiają sobie wyeliminowanie z miasta ogrzewania na węgiel w sieci publicznej.
Kilkanaścioro sołtysów, radnych, strażaków i gospodyń wiejskich przekonywać będzie mieszkańców Lipska do skorzystania z programu "Czyste Powietrze". To efekt spotkania, jakie w czwartek (4.05) w tamtejszym ośrodku kultury zorganizował Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.
W czwartek i piątek (20-21.04) w Warszawie odbywa się IV Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2023. W ciągu dwóch dni politycy, eksperci, przedstawiciele branż i NGO będą dyskutować o problemach związanych z ochroną środowiska czy wyzwaniami dla energetyki.
Coraz więcej pieniędzy trafia do Podlaskiego z rządowego programu Czyste Powietrze. W ubiegłym roku suma wypłaconych dotacji była o ponad 26 milionów złotych wyższa niż w 2021 roku.