Radio Białystok | Wiadomości | Przed konsulatem Białorusi w Białymstoku uczczono pamięć Ramana Bandarenki i innych ofiar reżimu
To już trzy lata od śmierci Ramana Bandarenki, który podczas "białoruskiej rewolucji godności" w 2020 roku sprzeciwił się niszczeniu biało-czerwono-białych wstążek przez funkcjonariuszy reżimu Aleksandra Łukaszenki. Został pobity i zabrany na posterunek milicji. Zmarł tego samego dnia wskutek odniesionych obrażeń.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W niedzielę (12.11) podczas akcji zorganizowanej przed Konsulatem Generalnym Republiki Białoruś w Białymstoku uczczono pamięć Ramana Bandarenki i innych ofiar reżimu.
Po wyborach prezydenckich w 2020 roku reżim Aleksandra Łukaszenki rozpoczął prześladowanie swoich oponentów na niebywałą skalę. Ofiary tych działań to m.in. Raman Bandarenka, Witald Aszurak czy znany artysta-performer Aleś Puszkin, ale także setki tysięcy emigrantów politycznych, których znaczna część znalazła schronienie w Polsce.
Zdaniem jednego z przedstawicieli emigracji białoruskiej w Białymstoku Jana Abadouskiego, w stolicy Podlasia zorganizowano już ponad 200 akcji protestu i solidarności.
W niedzielnej akcji, mimo niesprzyjającej pogody, wzięło udział ok. 100 osób.
W ten sposób chcieli pokazać swoją solidarność ze skazanymi przez reżim muzykami.
To jedna z największych bitew szesnastowiecznej Europy, która zahamowała wydzieranie ziem Wielkiego Księstwa Litewskiego. Bitwa pod Orszą - nieoficjalne święto Białorusi, Dzień Wojskowej Chwały.
Po raz kolejny spotkali się, aby wyrazić swój sprzeciw wobec działań reżimu Aleksandra Łukaszenki. Przy białoruskim konsulacie w Białymstoku w niedzielę (23.07) odbyła się pikieta "Razem przeciw zagrożeniom dla suwerenności Białorusi".
To gest solidarności z uwięzionym w białoruskim więzieniu dziennikarzem Andrzejem Poczobutem. Przed konsulatem Białorusi w Białymstoku odbył się protest jego przyjaciół.