Radio Białystok | Wiadomości | Białostocki dzień kopernikański na Uniwersytecie w Białymstoku
To jedno z wydarzeń z okazji trwającego Roku Mikołaja Kopernika, ale też okazja do prezentacji uniwersyteckiego obserwatorium i planetarium. Na Wydziale Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku zorganizowano we wtorek (7.11) białostocki dzień kopernikański.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Można było m.in. wysłuchać wykładu astronoma Andrzeja Branickiego z Katedry Astrofizyki i Fizyki Teoretycznej pt. "O możliwych przyczynach rewolucji kopernikańskiej i trudnościach jej akceptacji", ale też zwiedzić obserwatorium i obejrzeć seans w planetarium.
Jak przypominają organizatorzy bieżący rok to Rok Mikołaja Kopernika - człowieka renesansu, uzdolnionego w naukach matematycznych, fizycznych, ekonomicznych, zaznajomionego z klasycznymi językami, dysponującego szeroką wiedzą medyczną, filologa.
To wyjątkowa gratka dla miłośników nadbużańskiej przyrody. W Mielniku powstaje oryginalne przyrodnicze obserwatorium.
Produkty, wydarzenia, inwestycje, odkrycia czy projekty na rzecz społeczeństwa i osób z niepełnosprawnościami z 2022 roku nagrodzono w czwartek (20.04) wieczorem w Białymstoku na gali konkursu Podlaska Marka. Konkurs nagradza i promuje najciekawsze przedsięwzięcia z różnych dziedzin w regionie.
Przez 23 lata służył do obserwacji nieba studentom i naukowcom z Uniwersytetu w Białymstoku - teraz zyskuje drugie życie. Teleskop Mead LX 200 wraz z dedykowaną kamerą cyfrową trafi do szkolnego obserwatorium astronomicznego w VII Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku.
Każdy chętny może odwiedzić planetarium Uniwersytetu w Białymstoku i na półsferycznym ekranie obejrzeć przygotowane prezentacje oraz filmy - informuje uczelnia. Dotąd z oferty mogły skorzystać tylko grupy zorganizowane.
Pod koniec stycznia każdy będzie mógł odwiedzić planetarium Uniwersytetu w Białymstoku – planuje uczelnia. Dotąd korzystały z niego grupy zorganizowane, a planetarium odwiedziło w sumie ponad 5,7 tys. osób.
Ta inwestycja pomoże uatrakcyjnić lekcje, ale też rozwijać pasje uczniów. Od środy (05.10) w VII Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku działa obserwatorium.
Pokazy w Planetarium, eksperymenty z magnetyzmem, kolorami a także warsztaty z tworzenia obrotowych mapek nieba i zegara słonecznego - to tylko niektóre propozycje Kosmicznego Kampusu w Białymstoku.