Radio Białystok | Wiadomości | Dwudniowa kwesta na łomżyńskim cmentarzu przyniosła ponad 60 tysięcy złotych
Ponad 60 tysięcy złotych zebrano na łomżyńskim cmentarzu podczas dwudniowej kwesty na ratowanie zabytkowych obiektów tej 220-letniej nekropolii.
Efekt pierwszego dnia, gdy przy bramach dyżurowali kwestarze z puszkami, to nieco ponad 54 tys. zł, drugiego dnia ze skarbon ustawionych przy wejściach na cmentarz organizatorzy kwesty wyjęli kolejne ponad 6 tys. Tak więc cała zbiórka przyniosła prawie 61 tysięcy złotych.
Poza tym do puszek kwestarzy trafiło po kilkadziesiąt euro i funtów angielskich oraz nieco mniejsze sumy w walucie norweskiej i amerykańskiej.
Łomżyńska kwesta należy do najstarszych nie tylko w regionie, ale w całej Polsce - po raz pierwszy przeprowadzono ją w 1984 r.
Dotychczas dzięki zebranym pieniądzom udało się uratować ponad 250 z prawie 600 zabytkowych obiektów cmentarnych.
Prawie 28 tysięcy złotych zebrali wolontariusze podczas środowej (1.11) kwesty na cmentarzu Farnym w Białymstoku. Tradycyjnie już w Dzień Wszystkich Świętych w akcję włączyło się około stu wolontariuszy, m.in. aktorzy, harcerze i społecznicy.
Od lat na podlaskich nekropoliach ratujemy nagrobki unikalne w skali sztuki cmentarnej. I co roku przy kilku cmentarzach w naszym regionie odbywają się kwesty na ratowanie zabytków. Zbiórki organizowane są m.in. na cmentarzu Farnym w Białymstoku, na zabytkowym cmentarzu w Wasilkowie i łomżyńskim cmentarzu przy ul. Kopernika.
Odnowienie kamiennego nagrobka rodziny Puchalskich to największa z prac sfinansowanych z ubiegłorocznej kwesty na zabytkowym cmentarzu w Łomży. Na renowację najbardziej monumentalnego na ponad 120-letniej nekropolii granitowego pomnika szukano wykonawcy przez ponad dziesięć lat.