Radio Białystok | Wiadomości | Na zabytkowym cmentarzu w Łomży został odnowiony szereg nagrobków
Odnowienie kamiennego nagrobka rodziny Puchalskich to największa z prac sfinansowanych z ubiegłorocznej kwesty na zabytkowym cmentarzu w Łomży. Na renowację najbardziej monumentalnego na ponad 120-letniej nekropolii granitowego pomnika szukano wykonawcy przez ponad dziesięć lat.
Poza tym przeprowadzone zostały prace ratujące dwie ponad stuletnie tablice nagrobne z piaskowca. Obie pochodzą z poddanych już renowacji ceglanych grobów: Seweryna Bończy-Skarzyńskiego i Antoniego Jezierskiego. Obie tablice są już gotowe, ale wmurowane zostaną na swoje miejsca dopiero po poprawieniu konserwacji całych nagrobków.
Na kaplicę Śmiarowskich wróciła też po odnowieniu i częściowej rekonstrukcji tablica nagrobna Mariana Śmiarowskiego, jednak tych prac nie sfinansowano ze zbiórki organizowanej przez TPZŁ (Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej).
Kwesta łomżyńska należy do tych z najdłuższą tradycją - pierwszą zorganizowano prawie 40 lat temu. W ubiegłym roku podczas dwudniowej zbiórki zebrano na ratowanie zabytków ponad 50 tys. zł.
W tym roku tradycyjnie już kwestarze z puszkami staną przy bramach 1 Listopada, natomiast w Zaduszki (2.11) na cmentarzu ustawione będą skarbony TPZŁ.
Kolejne zabytki w województwie podlaskim będą wyremontowane. Poznaliśmy wyniki drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. W Podlaskiem dotacje dostanie blisko 150 projektów na kwotę 81,5 mln zł.
Feretron i chorągiew datowane na XVIII wiek zostały właśnie uznane za zabytki. Znajdują się w cerkwi pod wezwaniem Świętego Apostoła Jakuba syna Alfeusza w Łosince.
Jak mówią sami samorządowcy, to program, który pozwala na uratowanie wielu zabytków. O Rządowym Programie Odbudowy Zabytków rozmawiano w środę (30.09) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku.