Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkańcy Białegostoku mogą zbierać nasiona z łąk kwietnych
Do zbierania nasion z łąk kwietnych, a następnie założenia takiej łąki we własnym ogrodzie zachęcają mieszkańców władze Białegostoku. Można zebrać nasiona m.in. cynii, kosmosów czy maków.
W tym roku łąki kwietne zajęły ponad 10 ha
Łąki kwietne istnieją w Białymstoku od kilku lat, funkcjonują od wiosny do jesieni. W tym roku zajęły ponad 10 ha. Od wiosny można było podziwiać łąki wielokwiatowe, miododajne czy pola słoneczników, a z nowości zasiane zostały łąki przyjazne ptakom, a także pola pomarańczowych kwiatów kosmosu.
"Z lekkim opóźnieniem na nasze łąki dotarła jesień, ostatnie kwiaty znikną zapewne po pierwszych porannych przymrozkach, które zapowiadane są na koniec tego tygodnia" - napisano na profilu "Zielony Białystok" w mediach społecznościowych, który prowadzony jest przez departament gospodarki komunalnej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.
W związku z tym miasto zachęca do zbierania nasion. "Udostępniamy łąki mieszkańcom, którzy chcą zebrać nasiona i założyć łąkę w swoim ogrodzie" - dodaje "Zielony Białystok".
Na łąkach można zebrać przede wszystkim - jak podaje "Zielony Białystok" - nasiona takich gatunków kwiatów jak cynia wytworna, kosmos siarkowy, kosmos podwójnie pierzasty czy titonia okrągłolistna. "Sprawne oko pasjonatów zieleni dostrzeże również okazy wenidium wspaniałego, maczka kalifornijskiego czy rudbekii dwubarwnej" - dodano na profilu.
Urzędnicy wskazali kilka lokalizacji, gdzie bezpiecznie można zbierać nasiona
Ze względów bezpieczeństwa miasto wskazało kilka lokalizacji, gdzie bezpiecznie można zbierać nasiona. To łąki m.in. przy ul. Transportowej, Branickiego, Piastowskiej czy Kazimierza Wielkiego. "Podczas zbierania nasion prosimy o zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa i porządku oraz poszanowanie łąki" - apeluje "Zielony Białystok".
Łąki kwietne spotkały się z dużym zainteresowaniem mieszkańców, którzy chętnie zatrzymują się przy łąkach, często też fotografowali się wśród kwiatów. Jak wcześniej zwracała uwagę dyrekcja departamentu gospodarki komunalnej, istotą łąk kwietnych jest nie tylko ich wielobarwność i wielogatunkowość, co przyciąga owady, ptaki, a także wzbudza zainteresowanie i zachwyt ludzi, ale - czego nie widać "gołym okiem" - są to też ważne miejsca z punktu widzenia oczyszczania powietrza, zatrzymywania wilgoci i ochrony gleby. Zwrócił też uwagę, że dzięki łąkom udaje się zmniejszać dobową amplitudę temperatur, a niekoszone zimą zatrzymują śnieg i działają jak płotki przeciwśnieżne.