Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku powstaje Integracyjne Centrum Kształcenia Zawodowego
To będzie nowa placówka na edukacyjnej mapie Białegostoku. Przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica powstaje Integracyjne Centrum Kształcenia Zawodowego.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Jego główny cel to przygotowywanie młodzieży i dorosłych, ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnościami, do wejścia na rynek pracy.
Ta inicjatywa ma wspierać osoby z niepełnosprawnościami, m.in. dzięki współpracy z pracodawcami.
Żeby dać szansę i możliwości na rozwijanie pasji i umiejętności - mówi dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica Mariusz Pęza.
"Chcemy jeszcze bardziej wspierać takie osoby i pomagać im w wejściu na rynek pracy" - dodaje wicedyrektor szkoły Beata Konopka:
będziemy koncentrować się na przygotowaniu do zawodu uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego i z orzeczeniami o niepełnosprawności, ale też przygotowujemy ofertę dla osób dorosłych - mówi Beata Konopka.
"To bardzo ważne, bo jednak rynek pracy nie jest jeszcze do końca otwarty na osoby z niepełnosprawnościami" - podkreśla prezes podlaskiego okręgu Polskiego Związku Niewidomych Rafał Gawkowski:
niektórzy pracodawcy wciąż boją się zatrudniać takie osoby, boją się biurokracji, kar, ale też boją się osób z niepełnosprawnościami - podkreśla Rafał Gawkowski.
W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, przy którym powstaje Integracyjne Centrum Kształcenia Zawodowego uczy się około tysiąca osób. Wśród nich ponad 260 ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub opinię z poradni psychologiczno - pedagogicznej.
Ponad tysiąc osób przeszło ulicami Białegostoku w XXI Marszu Godności Osób Niepełnosprawnych. Ta inicjatywa ma przypominać o problemach i potrzebach osób z niepełnosprawnościami, ale jej celem jest też integracja.
Fundacja Szansa dla Niewidomych głosi prawo do informacji, nauki, pracy i odpowiedniej rehabilitacji. Chodzi o to, żeby osoba z niepełnosprawnością wzrokową mogła odnaleźć się w rzeczywistości poprzez wykorzystanie dzisiejszej technologii - w tym także w sztuce, która pozwala żyć piękniej i pełniej.
Siódmego września na całym świecie obchodzony jest Dzień Świadomości Dystrofii Mięśniowej. To rzadka choroba genetyczna, prowadząca do postępującego i nieodwracalnego zaniku mięśni.