Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku powołano Klaster Energetyczny
Lepsze zarządzanie zasobami energii i dążenie w przyszłości do samodzielności energetycznej miasta to główne cele powołanego w środę (27.09) Białostockiego Klastra Energetycznego. Przygotowania do tego trwały dwa lata.
To porozumienie miasta i dwóch miejskich spółek, które wytwarzają energię. Wodociągi Białostockie mają dużą instalację fotowoltaiczną, spółka Lech zarządza spalarnią odpadów, a spalarnia ta produkuje także energię elektryczną i cieplną.
Wspólne działania mają przynieść korzyści - mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski - klaster daje większe możliwości prawne, stąd też wierzę w to, że będziemy mogli korzystać również jako miasto z tej energii wytwarzanej przez te spółki (...), czyli to jest posunięcie, które pozwoli nam lepiej zarządzać naszymi zasobami energii.
Prezes Wodociągów Białostockich Beata Wiśniewska podkreśliła, że w przyszłości spółka chce być samowystarczalna energetycznie, ale też produkować tyle energii, żeby dla całej społeczności miasta Białegostoku zabezpieczyć tanią energię.
Prezes spółki Lech Michał Stefanowicz dodał, że podpisane porozumienie ma pomóc w optymalizacji cen energii, ale ma wpłynąć na zahamowanie opłat dla mieszkańców.
W przyszłości będzie można np. zbudować magazyny energii, aby wykorzystać ją później np. na potrzeby szkół czy oświetlenie ulic w mieście.
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, które planuje wziąć udział w przetargu na sprzedaż energii elektrycznej, musi bowiem poddać konserwacji jedno ze swoich głównych urządzeń.
Będzie mniej zanieczyszczeń w powietrzu i oszczędności w zużyciu prądu. Przedstawiciele sześciu samorządów podpisali z marszałkiem województwa podlaskiego umowy na dofinansowanie wymiany ulicznego oświetlenia na energooszczędne.
Na przystankach autobusowych w Suwałkach jest wieczorami ciemno i niebezpiecznie. Skarżą się na to zwłaszcza starsi mieszkańcy.