Radio Białystok | Wiadomości | Kilkudziesięciu nowych żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby złożyło w Kolnie przysięgę wojskową
80 ochotników złożyło w piątek (22.09) w Kolnie przysięgę wojskową. To żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby, którzy przez cztery tygodnie byli szkoleni przez instruktorów 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Ten etap swojej służby żołnierze zakończyli wypowiedzeniem słów roty w obecności m.in. ministra obrony narodowej Mariusz Błaszczaka
Podczas swojego przemówienia minister podkreślał, że decyzja o wstąpieniu do służby to dowód patriotyzmu i zaangażowania w bezpieczeństwo ojczyzny.
Doskonale zdajemy sobie sprawę z wyzwań, jakie przynosi nam życie. U naszej granicy toczy się wojna. Polska od dwóch lat jest atakowana w sposób hybrydowy z terytorium Białorusi, przy wykorzystaniu migrantów, zaproszonych przez reżim Łukaszenki z Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu, Azji – mówił szef MON.
Jedyną i najskuteczniejszą odpowiedzią na te wyzwania jest, jak akcentował minister, wzmacnianie polskiego wojska. "Konsekwentnie to robimy” – dodał Mariusz Błaszczak i wskazał na zwiększanie liczebności armii i doposażanie sił zbrojnych w nowoczesną broń.
Robimy to, by odstraszyć agresora, żeby agresor nie odważył się napaść na Polskę – podkreślił szef MON.
Minister mówił, że decyzja, by powołać w Kolnie jednostkę wojskową zapadła z dwóch powodów.
Po pierwsze, dlatego, że każdy skrawek polskiej ziemi jest broniony przez żołnierzy wojska polskiego. Po drugie, dlatego, że było tak wielu chętnych do przystąpienia do polskiego wojska” – wskazał Mariusz Błaszczak.
W nowoutworzonej jednostce wojskowej w Kolnie będzie stacjonować batalion wchodzący w skład brygady zmotoryzowanej 1. Dywizji Piechoty Legionów.
Konferencja Bezpieczny Wschód
To bezpieczeństwo, ale i rozwój gospodarczy - tak o obecności żołnierzy i jednostek wojskowych mówili w Kolnie uczestnicy konferencji Bezpieczny Wschód, która odbyła się niedługo po złożeniu przez żołnierzy przysięgi wojskowej. Byli na niej obecni przedstawiciele armii, minister z wiceministrem obrony narodowej, a także przedstawiciele samorządów, na terenie których tworzone są jednostki wojskowe w województwa podlaskim i warmińsko-mazurskim.
Samorządowcy podkreślali przede wszystkim wpływ jaki obecność wojska będzie miała na ich gminy i powiaty. To dodatkowe przychody dla lokalnych przedsiębiorców, dodatkowe wpływy z podatków i setki nowych mieszkańców.
Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak mówił o tym, jakie znaczenie dla bezpieczeństwa regionu ma obecność wojska. To nie tylko wsparcie na wypadek konfliktu, ale także w sytuacjach klęsk żywiołowych.