Radio Białystok | Wiadomości | Starosta białostocki: naszym obowiązkiem wobec poległych jest domaganie się zadośćuczynienia od Niemców

Starosta białostocki: naszym obowiązkiem wobec poległych jest domaganie się zadośćuczynienia od Niemców

autor: Ryszard Minko

15.09.2023, 13:48, akt. 14:30

Zarząd Powiatu Białostockiego na najbliższej sesji podda pod głosowanie dwie uchwały dotyczące odpowiedzialności Niemiec za straty wojenne w Polsce i w regionie.

Jan Perkowski, fot. Monika Kalicka
Jan Perkowski, fot. Monika Kalicka

Pierwsze proponowane stanowisko ma być głosem poparcia dla rządu o ubieganie się o wypłatę reparacji wojennych.


Jeżeli mówimy o stratach, to w regionie są miejscowości zniszczone, w 60-70 procentach w wyniku niemieckich działań wojennych. Mieliśmy w regionie przemysł włókienniczy i tekstylny, który się po wojnie nie odrodził. Te straty są i naszym obowiązkiem wobec poległych jest domaganie się zadośćuczynienia - mówi starosta białostocki Jan Perkowski.


Drugie stanowisko także dotyczy odpowiedzialności Niemiec za zbrodnie wojenne. Chodzi o to, by na wszystkich miejscach pamięci dotyczących zbrodni hitlerowskich pojawiły się rzetelne informacje ze wskazaniem narodowości zbrodniarzy - mówi wicestarosta białostocki Roman Czepe.


Na pomnikach widzimy, że to „faszyści”, „hitlerowcy”, to jest powszechne, a nie ma informacji informacji jakiej narodowości byli ci zbrodniarze i ludobójcy. To jest straszne i niezrozumiała jest nasza polityka w tym względzie, a przecież wystarczy dopisać, że to byli Niemcy - powiedział wicestarosta.


Obie uchwały zostaną poddane pod głosowanie na najbliższej sesji powiatu białostockiego.

| red: pp, tk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ryzykowali życie swoje i najbliższych - o Polakach ratujących Żydów w trakcie II wojny światowej na konferencji w Suwałkach

13.09.2023, 18:40

Ryzykując życie swoje i najbliższych, wielu mieszkańców północno-wschodniej Polski ratowało od śmierci Żydów w czasie II wojny światowej. O tych przypadkach rozmawiano w środę (13.09) w Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach.


W 80. rocznicę pacyfikacji wsi Grzędy odsłonięto tablicę ku czci ofiar

8.09.2023, 09:09

80 lat temu Niemcy spacyfikowali wieś Grzędy i zamordowali jej mieszkańców. Był to odwet za pomoc, którą udzielili żołnierzom Armii Krajowej. W piątek (8.09) w rocznicę tych wydarzeń odsłonięto tablicę przypominająca o wydarzeniach z 1943 roku.


Radni powiatu wysokomazowieckiego oczekują, że rząd będzie domagał się od Niemiec reparacji za straty wojenne

5.09.2023, 09:25

Rada powiatu wysokomazowieckiego oczekuje od rządu stanowczych działań dyplomatycznych i prawnych, zmierzających do uzyskania od rządu Niemiec odpowiedniego zadośćuczynienia za straty wojenne Polski - głosi stanowisko Rady przyjęte w przeddzień rocznicy wybuchu II wojny światowej.





ZNAJDŹ NAS





50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok










Noc Kupały w Białowieży, 6.07.2024, fot. Anna Petrovska
REGION
6.07.2024, 13:41, akt. 7.07.2024, 08:50

Białoruska "Noc Kupały" w Białowieży i w Narewce






źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok