Radio Białystok | Wiadomości | Ryzykowali życie swoje i najbliższych - o Polakach ratujących Żydów w trakcie II wojny światowej na konferencji w Suwałkach

Ryzykowali życie swoje i najbliższych - o Polakach ratujących Żydów w trakcie II wojny światowej na konferencji w Suwałkach

autor: Iza Kosakowska

13.09.2023, 18:40, akt. 14.09.2023, 08:36

Ryzykując życie swoje i najbliższych, wielu mieszkańców północno-wschodniej Polski ratowało od śmierci Żydów w czasie II wojny światowej. O tych przypadkach rozmawiano w środę (13.09) w Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach.

fot. Iza Kosakowska
fot. Iza Kosakowska

W konferencji „Polacy ratujący Żydów w Polsce północno-wschodniej 1939–1944” wzięli udział m.in. historycy i  przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej. Jak podkreśla dyrektor Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach Lidia Kłoczko, wykłady skierowane były głównie do nauczycieli.  

 

Musimy wychowywać młode pokolenie. Wychowujemy je do empatii, poczucia godności człowieka. Nie mamy się czego wstydzić. Polska była jedynym krajem, w którym Niemcy ustanowili bezwzględną karę śmierci za pomoc Żydom. Jednak tu, na naszych terenach, było mnóstwo ludzi, którzy ukrywali Żydów, czy wyposażali ich w jakieś pożywienie, ubrania, żeby Ci Żydzi mogli gdzieś dalej uciekać - podkreśla Lidia Kłoczko.

 

Wiedzę na temat tamtych czasów i szlachetnych postaw trzeba przekazywać dalej. Jak podkreślał Paweł Kornacki z Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku, pomaganie Żydom niosło wielkie ryzyko – ale wielu, głównie rolników i ludności wiejskiej się na to decydowało.

 

Żydzi ukrywali się nie bezpośrednio w gospodarstwach, tylko w okolicy: w lasku, w kopcu ziemniaków, w piwniczce na polu. Rolnik dostarczał im żywność, ostrzegał. Na terenie Podlasia, mamy do czynienia z mniej więcej 5-6 przypadkami, kiedy ludzie ci zostali zabici za pomoc bezpośrednią. Tu przykładem jest małżeństwo Andrzejczyków z Waniewa, ale nie tylko. Natomiast też kilkanaście osób trafiło za pomoc Żydom do obozów koncentracyjnych - podkreślał Paweł Kornacki.

 

Za ratowanie Żydów, do województwa podlaskiego trafiło łącznie 16 medali „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Jeden z nich trafił do Augustowa i dwa do Suwałk.

| red: pp, tk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok










Noc Kupały w Białowieży, 6.07.2024, fot. Anna Petrovska
REGION
6.07.2024, 13:41, akt. 7.07.2024, 08:50

Białoruska "Noc Kupały" w Białowieży i w Narewce






źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok