Radio Białystok | Wiadomości | Monaster w Supraślu na okolicznościowej kartce pocztowej
Poczta Polska kontynuuje emisję filatelistyczną w cyklu "Zniszczenia wojenne". Na nowej kartce pocztowej zaprezentowano jeden z najcenniejszych zabytków regionu - monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
We wtorek (12.09) przed monasterem odbyła się uroczysta prezentacja wydawnictwa. Jak mówił prezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski, tego typu wydawnictwa filatelistyczne są elementem misji, której celem jest upamiętnianie ważnych wydarzeń kształtujących tożsamość narodową.
- Dziś przybywa tu wielu turystów, by oglądać odbudowany, zniszczony w czasie wojny monaster - mówił w Supraślu minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodawał, że takie publikacje to między innymi przypomnienie o tym, jak bardzo Polska ucierpiała po okupacją niemiecką i sowiecką. - To kolejny moment, w którym powinniśmy głośno mówić o należnych nam odszkodowaniach - powiedział minister.
Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki zaznaczył, że tego typu publikacje są też formą promocji regionu i wpisują się w ogólną strategię rozwoju województwa.
W trakcie II wojny światowej Supraśl ucierpiał z rąk dwóch okupantów - niemieckiego i sowieckiego. Ograbiono i zniszczono wiele zabytków. Uciekający z Supraśla Niemcy zastosowali taktykę spalonej ziemi, niszcząc niemal wszystkie supraskie fabryki, a 23 lipca 1944 roku wysadzili w powietrze prezentowaną na kartce zabytkową cerkiew.
Radni Supraśla nie przyjęli stanowiska w sprawie przeznaczenia działek po dawnej szkole rolniczej w Supraślu na cele wojskowe. Zajmowali się tym na nadzwyczajnej sesji.
Podlascy radni zdecydowali, że rok 2023 w województwie będzie Rokiem Kodeksu Supraskiego. Stanowisko w tej sprawie przyjęli na wniosek ordynariusza diecezji białostocko-gdańskiej arcybiskupa Jakuba.
Atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca regionów Polski znalazły się na znaczkach pocztowych, które w ramach serii "Piękno Polski" rozpoczęła wydawać Poczta Polska. Pierwsze znaczki dotyczą atrakcji województwa podlaskiego.