Radio Białystok | Wiadomości | Cztery nowoczesne centra badawcze chcą stworzyć największe uczelnie w Białymstoku
Największe białostockie uczelnie publiczne chcą stworzyć w regionie cztery nowoczesne centra badawcze dotyczące branży IT, jakości żywności i ochrony środowiska. Uniwersytet w Białymstoku, Politechnika Białostocka i Uniwersytet Medyczny w Białymstoku właśnie dostały wstępną akceptację na sfinansowanie projektów.
Najdroższymi projektami, szacowanym na 50 milionów złotych każdy, są inicjatywy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Politechniki Białostockiej.
UMB wnioskuje o dofinasowanie do stworzenia Centrum Medycyny Nowej Generacji, które ma pomóc producentom z regionu w certyfikowaniu żywności, tak by mogła być sprzedawana jako żywność funkcjonalna.
Także 50 milionów złotych ma kosztować Centrum Technologii Cyfrowych Politechniki Białostockiej, dzięki czemu branża informatyczna będzie mogła rozwijać innowacje cyfrowe na rzecz regionu.
Trzeci projekt to Centrum Ekspertyz BioNanoTechno Uniwersytetu w Białymstoku. Projekt przewiduje prowadzenie badań m.in. dot. oceny stanu i ochrony środowiska, jakości materiałów użytkowych czy opracowywania i wdrażania nowych biosensorów w diagnostyce chorób. Szacowany koszt centrum to prawie 23 miliony złotych.
Czwartym projektem jest Laboratorium Połączeń Mechanicznych Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej, który ma być odpowiedzią na problemy przedsiębiorców w branży metalowo-maszynowej, rolniczej i szkutniczej. Koszt laboratorium to nieco ponad 5 milionów złotych.
W sumie białostockie uczelnie ubiegają się o blisko 130 milionów złotych dotacji, na które wstępną zgodę wyraził właśnie zarząd województwa podlaskiego. Teraz czekają na ostateczną decyzję Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej.
To dla nich szansa na poznanie studiów jeszcze na etapie szkoły ponadpodstawowej. Uczniowie klasy mechatronicznej w białostockim Zespole Szkół Mechanicznych wezmą udział w pięcioletnim specjalnym programie nauczania Politechniki Białostockiej.
Do tej pory uczyli się tego tylko teoretycznie. Od nowego roku akademickiego studenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku będą mogli zakładać sondy do żywienia dojelitowego. Będzie to możliwe dzięki nowym fantomom, które trafią do uczelnianego Centrum Symulacji Medycznych.
Zespół Cerber Motorsport, w skład którego wchodzą studenci Politechniki Białostockiej z Wydziałów: Mechanicznego, Elektrycznego i Informatyki, udanie rozpoczęli tegoroczny sezon zawodów młodych inżynierów z uczelni wyższych z całego świata.
Uniwersytet w Białymstoku na szklanej ścianie jednego z budynków w kampusie testuje specjalną folię ograniczającą kolizje ptaków. Łącznie wyklejono folią ok. 300 metrów kwadr. powierzchni. Uczelnia liczy, że ograniczy to kolizje ptaków, do których wcześniej dochodziło.
Niepozorne urządzenie monitorujące środek ciężkości ma pomóc podlaskim policjantom w szkoleniu się w strzelectwie. Na strzelnicy sportowej pod Białymstokiem testowano w środę (19.07) platformę stabilograficzną skonstruowaną przez studenta Politechniki Białostockiej. Urządzenie powstało w ramach pracy dyplomowej na Wydziele Elektrycznym.