Radio Białystok | Wiadomości | Studenci UMB będą mogli ćwiczyć na fantomach zakładanie sond do żywienia dojelitowego

Studenci UMB będą mogli ćwiczyć na fantomach zakładanie sond do żywienia dojelitowego

autor: Ryszard Minko

31.08.2023, 15:03, akt. 15:10

Do tej pory uczyli się tego tylko teoretycznie. Od nowego roku akademickiego studenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku będą mogli zakładać sondy do żywienia dojelitowego. Będzie to możliwe dzięki nowym fantomom, które trafią do uczelnianego Centrum Symulacji Medycznych.

fot. Ryszard Minko
fot. Ryszard Minko


0:00
0:00
Studenci UMB będą mogli ćwiczyć na fantomach zakładanie sond do żywienia dojelitowego - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Symulatory pozwalają na praktyczną i bezpieczną naukę zakładania sond żywieniowych, bo do tej pory studenci poznawali to tylko w teorii i poprzez przyglądanie się specjalistom. Teraz będą to mogli zrobić sami, na fantomie - mówi dr Dagmara Bogdanowska-Charkiewicz z kliniki Gastroenterologii i chorób Wewnętrznych UMB. 

Z nowych zajęć skorzysta blisko 1700 studentów nie tylko kierunków lekarskich, ale też na przykład pielęgniarstwa. Po takich zajęciach student będzie umieć rozpoznać niedożywienie, zaplanować i prowadzić odpowiednie żywienie, a także będzie potrafił założyć sondę do żywienia i obsługiwać PEG. W efekcie skorzystają na tym przyszli pacjenci obecnych studentów.


Symulatory przekazała Fundacja Nutricia. Jak mówi jej prezes Anna Cywińska - niedożywienie pacjentów w polskich szpitalach jest poważnym problemem. Z badan wynika, że nawet co trzeci hospitalizowany boryka się z niedożywieniem, co znacznie wydłuża proces leczenia i jego koszty. Dlatego tak ważne jest, by możliwie dużo osób związanych z procesem leczenia już na etapie zajęć na studiach poznali problem i nauczyli się przynajmniej podstaw leczenia niedożywienia. Tym bardziej że w obecnym programie studiów nie ma obowiązkowego przedmiotu dotyczącego leczenia żywieniowego, brakuje również tych zagadnień w programach większości specjalizacji lekarskich. 

UMB jest piątą uczelnią medyczną w Polsce korzystającą z grantu edukacyjnego Fundacji Nutricia. Podobne fantomy są już w uczelniach w Warszawie, Szczecinie, Lublinie i w Katowicach.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kilka tysięcy zabytków odkrytych podczas badań archeologicznych przy Pałacu Branickich

8.08.2023, 16:18

Kilka tysięcy zabytków pochodzących z różnych okresów m.in. fragmenty kafli, ceramiki, monety, pozostałości po szpitalu polowym czy większy fragment odkrytej wcześniej kamiennej podłogi - wykopano dotychczas podczas badań archeologicznych prowadzonych na dziedzińcu paradnym Pałacu Branickich w Białymstoku.


Doktor Tadeusz Borowski-Beszta otrzymał medal za zasługi dla UMB

14.06.2023, 14:39

To przede wszystkim wyraz uznania za działalność jako lekarza, wolontariusza i społecznika. Podczas uroczystego posiedzenia Senatu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku Medal za Zasługi dla uczelni otrzymał doktor Tadeusz Borowski-Beszta.


Hala sportowa UMB znów otwarta dla studentów

1.06.2023, 14:18

Przekształcona w szpital hala Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przeszła generalny remont. W czwartek (1.06) odbyło się jej oficjalne otwarcie i już mogą z niej korzystać studenci. Odbyły się pierwsze zawody sportowe.





ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok