Radio Białystok | Wiadomości | Studenci UMB będą mogli ćwiczyć na fantomach zakładanie sond do żywienia dojelitowego
Do tej pory uczyli się tego tylko teoretycznie. Od nowego roku akademickiego studenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku będą mogli zakładać sondy do żywienia dojelitowego. Będzie to możliwe dzięki nowym fantomom, które trafią do uczelnianego Centrum Symulacji Medycznych.
Symulatory pozwalają na praktyczną i bezpieczną naukę zakładania sond żywieniowych, bo do tej pory studenci poznawali to tylko w teorii i poprzez przyglądanie się specjalistom. Teraz będą to mogli zrobić sami, na fantomie - mówi dr Dagmara Bogdanowska-Charkiewicz z kliniki Gastroenterologii i chorób Wewnętrznych UMB.
Z nowych zajęć skorzysta blisko 1700 studentów nie tylko kierunków lekarskich, ale też na przykład pielęgniarstwa. Po takich zajęciach student będzie umieć rozpoznać niedożywienie, zaplanować i prowadzić odpowiednie żywienie, a także będzie potrafił założyć sondę do żywienia i obsługiwać PEG. W efekcie skorzystają na tym przyszli pacjenci obecnych studentów.
Symulatory przekazała Fundacja Nutricia. Jak mówi jej prezes Anna Cywińska - niedożywienie pacjentów w polskich szpitalach jest poważnym problemem. Z badan wynika, że nawet co trzeci hospitalizowany boryka się z niedożywieniem, co znacznie wydłuża proces leczenia i jego koszty. Dlatego tak ważne jest, by możliwie dużo osób związanych z procesem leczenia już na etapie zajęć na studiach poznali problem i nauczyli się przynajmniej podstaw leczenia niedożywienia. Tym bardziej że w obecnym programie studiów nie ma obowiązkowego przedmiotu dotyczącego leczenia żywieniowego, brakuje również tych zagadnień w programach większości specjalizacji lekarskich.
UMB jest piątą uczelnią medyczną w Polsce korzystającą z grantu edukacyjnego Fundacji Nutricia. Podobne fantomy są już w uczelniach w Warszawie, Szczecinie, Lublinie i w Katowicach.