Radio Białystok | Wiadomości | "Solidarność" wspominała współzałożyciela struktur związku ówczesnego regionu Białystok Michała Pietkiewicza
Była modlitwa i poświęcenie odnowionego nagrobka. Działacze "Solidarności" wspominali w niedzielę (27.08) współzałożyciela struktur związku ówczesnego regionu Białystok. Wzięli udział w uroczystości na cmentarzu Farnym, przy grobie Michała Pietkiewicza.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Jak mówił przewodniczący podlaskiej "Solidarności" Józef Mozolewski: "wiele zrobił, byśmy mogli żyć w wolnej i niepodległej Polsce i dlatego pamięć, np. w postaci odnowienia pomnika i modlitwy jest naszym obowiązkiem".
"Powiedzieć Michał Pietkiewicz to to samo, co powiedzieć: historia Solidarności" - mówi wiceprzewodniczący związku Eugeniusz Formejster.
"Dziś trudno zrozumieć jak wielkiej odwagi, determinacji wymagało tworzenie tych pierwszych struktur związkowych, dzięki, którym mamy teraz wolną i rozwijająca się Polskę" - podkreśla wicewojewoda podlaski Tomasz Madras.
"Obecne młode pokolenie raczej nie wyobraża sobie skali zagrożeń, więc ta pamięć jest bardzo ważna" - dodaje radny Białegostoku Paweł Myszkowski.
Michał Pietkiewicz urodził się w 1917 roku, zmarł w 1988 roku. To obrońca Grodna w 1939 roku, żołnierz AK, współzałożyciel NSZZ "Solidarność" ówczesnego regionu Białystok, internowany 13 grudnia 1981 roku.
Lista emerytur pomostowych może być powiększona o kolejne zawody - zapowiada przewodniczący podlaskiej Solidarności.
To docenienie ich działalności opozycyjnej w czasach PRL-u. 18 osób - w tym troje pośmiertnie - dostało w czwartek (29.06) w Białymstoku Krzyże Wolności i Solidarności.
W 40. rocznicę święceń kapłańskich jednego z kapelanów Solidarności - księdza Stanisława Suchowolca - w Białymstoku odsłonięto odrestaurowany pomnik ustawiony na cześć znanego w regionie duchownego.