Radio Białystok | Wiadomości | Działacze opozycyjni uhonorowani Krzyżami Wolności i Solidarności
To docenienie ich działalności opozycyjnej w czasach PRL-u. 18 osób - w tym troje pośmiertnie - dostało w czwartek (29.06) w Białymstoku Krzyże Wolności i Solidarności.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Odznaczenia nadaje prezydent RP na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Uroczystość zorganizowano w siedzibie białostockiego IPN-u, a wyróżnionym działaczom opozycji Krzyże Wolności i Solidarności wręczał zastępca prezesa IPN prof. Karol Polejowski.
Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony z myślą o tym, aby uhonorować wszystkie osoby, które po 1956 roku włączyły się w działalność na rzecz wolnej i niepodległej Rzeczpospolitej. Krzyż Wolności i Solidarności jest więc z jednej strony uhonorowaniem tych osób, a po drugie jest to wyraz naszej pamięci o przeszłych pokoleniach. O tych ludziach, którzy nie bacząc na niebezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych, decydowali się na podjęcie takiej działalności - powiedział Polskiemu Radiu Białystok prof. Karol Polejowski.
Krzyż Wolności i Solidarności ustanowił Sejm w 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu.
Wzajemne wsparcie i wyrozumiałość. To m.in. jest potrzebne, by przeżyć ze sobą przynajmniej 50 lat. Prawie 120 par z takim właśnie stażem odebrało w niedzielę (25.06) w Białymstoku Medale za długoletnie pożycie małżeńskie, czyli odznaczenia państwowe.
Delegaci NSZZ "Solidarność" Regionu Podlaskiego wybrali swojego przewodniczącego. Został nim - po raz siódmy z rzędu - Józef Mozolewski.
W środę (14.06) przypada Światowy Dzień Krwiodawcy. Podczas białostockich uroczystości 85 osób z naszego regionu otrzymało odznaki Honorowego Dawcy Krwi Zasłużonego dla Zdrowia Narodu.