Radio Białystok | Wiadomości | Migranci z Kamerunu, Etiopii i Jemenu próbowali nielegalnie przekroczyć granicę
175 cudzoziemców próbowało w środę (23.08) dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. Byli to m.in. obywatele Kamerunu, Etiopii i Jemenu - podała Straż Graniczna w raporcie z minionej doby. Znowu odnotowała próbę przeprawy migrantów przez graniczną rzekę Przewłokę.
W okolicach Białowieży dziewięć osób próbowało przeprawić się przez rzekę Przewłokę - podała straż graniczna w czwartek (24.08) rano na Twitterze. Poinformowała też, że cudzoziemcy zatrzymani przez funkcjonariuszy mieli rosyjskie dokumenty podroży.
Według polskich służb narasta fala agresji ze strony cudzoziemców. Polskie patrole są atakowane, obrzucane kamieniami - mówi rzeczniczka podlaskiego oddziału straży granicznej major Katarzyna Zdanowicz:
Bardzo często w stronę polskich patroli rzucane są kamienie, gałęzie, ale też były sytuacje, gdy rzucane były petardy. Ostatnio również zauważono, że w stronę polskich patroli kierowany był przedmiot przypominający broń krótko lufową – mówi major Katarzyna Zdanowicz.
Major Katarzyna Zdanowicz dodaje, że z obserwacji straży granicznej wynika, że to służby białoruskie dostarczają cudzoziemcom np. kamienie, czy petardy do ataków na granicy:
To wszystko są elementy, które są celowo przenoszone w pobliże granicy takie jak: gruz, kostki brukowe, czy kamienie które są na przejazdach kolejowych one nie znajdują się naturalnie w puszczy białowieskiej. Służby białoruskie mają w tym cel, pewnego rodzaju prowokacje, aby w jednym miejscu angażować polskie patrole, po to by w drugim miejscu próbować daną grupę przeprowadzić – mówi major Katarzyna Zdanowicz.
W ochronie polsko-białoruskiej granicy pomagają policjanci. Rzecznik podlaskiej policji podinsp. Tomasz Krupa mówi, że tylko minionej doby interweniowało 300 funkcjonariuszy:
Ich zadania polegały m.in. na ustawianiu punktów blokadowych, aby zatrzymywać i kontrolować samochody, a to z kolei do ujawniania osób, które pomagają przy nielegalnym przekraczaniu granicy. Natomiast funkcjonariusze oddziałów prewencji byli skierowani do bezpośredniej pomocy i wsparcia funkcjonariuszy straży granicznej, którzy pracują w bezpośredniej linii granicy – mówi podinsp. Tomasz Krupa.
Według statystyk SG, od początku roku na granicy polsko-białoruskiej było ponad 19,5 tys. prób jej nielegalnego przekroczenia. W marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju ok. 3 tys. W czerwcu odnotowano ich również niespełna 3 tys. W lipcu było 4 tys. takich prób, a w sierpniu do tej pory ok. 2,3 tys.
Jak wyliczył Podlaski Oddział SG, w tym roku na granicy z Białorusią ujawniono nielegalnych migrantów pochodzących z blisko 50 różnych państw.