Radio Białystok | Wiadomości | Migranci z Maroko, Etiopii czy Pakistanu próbowali nielegalnie dostać się do Polski
Ponad 100 osób, próbowało we wtorek (15.08) dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski - podała w środę na Twitterze Straż Graniczna. Byli to m.in. migranci z Erytrei, Maroka, Etiopii i Pakistanu.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Z Białorusi do Polski we wtorek próbowało dostać się nielegalnie 109 osób.
Na terenie działania placówki SG w Dubiczach Cerkiewnych zatrzymano dwóch Ukraińców za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy. SG poinformowała, że Ukraińcy, w dwóch samochodach, przewozili siedmiu Syryjczyków i dwóch Irakijczyków.
Straż Graniczna podsumowała, że dotychczas w 2023 r. zatrzymano 505 osób - organizatorów i pomocników w nielegalnym przekraczaniu granicy.
Podlaski Oddział SG informował w ostatnich dniach, że osoby, które próbowały dostać się nielegalnie z terytorium Białorusi do Polski, pochodziły z 49 krajów, a łączna liczba osób, które dotąd w 2023 r. próbowały przekroczyć granicę białorusko-polską wbrew przepisom i dostać się do Polski przekroczyła 19 tys. Tyle prób ujawniła SG.
Szef resortu obrony Mariusz Błaszczak spotkał się we wtorek (15.08) wieczorem z żołnierzami pełniącymi służbę przy polsko-białoruskiej granicy.
Dzięki dodatkowym żołnierzom na granicy z Białorusią będzie dużo więcej patroli i będą gęściej rozstawione - podkreśliła rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. W sumie działania SG na tej granicy będzie wspierać około cztery tysięce żołnierzy, a także 500 policjantów ze sprzętem.
Wspólne patrole mają zapewnić jeszcze większe bezpieczeństwo na wschodniej granicy Polski. Policyjni lotnicy wspierają Podlaski Oddział Straży Granicznej monitorując z powietrza rejon granicy polsko-białoruskiej. Jak mówią funkcjonariusze - takie loty policyjnym helikopterami z białostockich Krywlan odbywają się praktycznie codziennie.