Radio Białystok | Wiadomości | Wynalazek naukowców z Politechniki Białostockiej mierzący wpływ światła ledowego na biorytm otrzymał patent
Naukowcy z Politechniki Białostockiej znaleźli sposób na zmierzenie wpływu światła ledowego na nasz naturalny biorytm. Za ten wynalazek Urząd Patentowy przyznał Politechnice Białostockiej patent.
Autorami układu do pomiaru parametrów natężeniowych promieniowania optycznego są specjalistka z zakresu techniki świetlnej dr hab. inż. Irena Fryc oraz jej doktorant, dr inż. Piotr Jakubowski.
W efekcie ich badań będziemy mogli dowiedzieć się, jaka dawka światła, wytwarzanego przez tanie i energooszczędne świetlówki, powszechnie wykorzystywane w biurach i domach, jest dla nas bezpieczna. Emitowane przez nie niebieskie światło ma bowiem wpływ na nasz naturalny biorytm, a co za tym idzie - funkcjonowanie całego organizmu.
Białostoccy naukowcy opracowali innowacyjne urządzenie, które umożliwia taki pomiar. Taki przyrząd to narzędzie pracy, którego na pewno będą potrzebować inspektorzy pracy, specjaliści z zakresu BHP czy inżynierowie odpowiedzialni za odbiór instalacji oświetleniowych.
Zespół Cerber Motorsport, w skład którego wchodzą studenci Politechniki Białostockiej z Wydziałów: Mechanicznego, Elektrycznego i Informatyki, udanie rozpoczęli tegoroczny sezon zawodów młodych inżynierów z uczelni wyższych z całego świata.
Niepozorne urządzenie monitorujące środek ciężkości ma pomóc podlaskim policjantom w szkoleniu się w strzelectwie. Na strzelnicy sportowej pod Białymstokiem testowano w środę (19.07) platformę stabilograficzną skonstruowaną przez studenta Politechniki Białostockiej. Urządzenie powstało w ramach pracy dyplomowej na Wydziele Elektrycznym.
Wśród pomysłów są m.in. charakterystyczne obserwatoria czy domki dla turystów. 35 prac zgłoszono do konkursu na najlepszy projekt związany z potrzebami infrastruktury turystycznej Narwiańskiego Parku Narodowego.