Radio Białystok | Wiadomości | Studenci Politechniki Białostockiej projektowali Narwiański Park Narodowy [zdjęcia]
Wśród pomysłów są m.in. charakterystyczne obserwatoria czy domki dla turystów. 35 prac zgłoszono do konkursu na najlepszy projekt związany z potrzebami infrastruktury turystycznej Narwiańskiego Parku Narodowego.
Laureatkami zostały studentki Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, które w ten sposób zaliczyły też jeden z przedmiotów semestralnych. Dolores Domżalska i Adrianna Dylewicz zaprojektowały kładkę edukacyjną dla Narwiańskiego Parku Narodowego.
Uczestnicy konkursu musieli skupić się przede wszystkim na historycznej zabudowie Kurowa i walorach przyrodniczych rzeki Narew. Jak podkreślają władze parku, jest szansa, że w przyszłości część projektów będzie zrealizowana.
- Mamy 10 hektarów zabytkowego parku przydworskiego, w które chcieliśmy wkomponować infrastrukturę edukacyjną i przyrodniczą. Będziemy starać się zrealizować najlepsze pomysły studentów. Na przykład stogi siana pełniące funkcję obserwatorium czy wiklinowe kosze nawiązujące do dawnych narzędzi służących do połowu ryb. Planujemy rozbudowę kładki pomiędzy dworkiem a Młynarzówką, więc koncepcje studentów mogą być wplecione w naszą koncepcję i spróbujemy zdobyć dofinansowanie na budowę tej kładki - mówi dyrektor Narwiańskiego Parku Narodowego Grzegorz Piekarski.
Koordynator konkursu dr inż. arch. Aleksander Owerczuk z Politechniki Białostockiej podkreśla, że to bardzo cenne doświadczenie dla studentów.
- Pierwszym etapem konkursu była wizyta studentów studiów I stopnia na kierunku architektura na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej w siedzibie Narwiańskiego Parku Narodowego w Kurowie, w miejscu lokalizacji projektu semestralnego. Studenci zapoznali z historią parku, jego aktualnymi zadaniami i potrzebami oraz poznali specyfikę lokalizacji. Główne uwarunkowania lokalizacyjne to zabytkowe założenie dworsko-parkowe w Kurowie i wyjątkowe walory przyrodnicze związane z rzeką Narew - wyjaśnia dr inż. arch. Aleksander Owerczuk.
Rektor Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk cieszy się z bardzo ciekawych prac studentów i współpracy nawiązanej z Narwiańskim Parkiem Narodowym.
- Politechnika Białostocka jest przede wszystkim uczelnią regionalną, czyli w zakresie rozwiązań architektonicznych, technicznych czy logistycznych odpowiadamy na potrzeby regionu. Współpraca z Narwiańskim Parkiem Narodowym, olbrzymim parkiem położonym na terenie Podlaskiego, jest przykładem takiej odpowiedzi. Park zwrócił się do nas z bardzo konkretnym tematem opracowania koncepcji zagospodarowania infrastruktury turystycznej. To było duże wyzwanie dla naszych studentów, ale przygotowali wspaniałe projekty, które przerosły oczekiwania dyrekcji parku. Cieszę się, że nasi studenci także rozumieją rolę Politechniki Białostockiej jako uczelni, która przede wszystkim służy regionowi - zaznacza prof. Marta Kosior-Kazberuk.
Konkursu to efekt porozumienia pomiędzy uczelnią a władzami parku.
W konkursie przyznano:
- 1. miejsce dla zespołu w składzie: Dolores Domżalska, Adrianna Dylewicz
- 2. miejsce dla zespołu w składzie: Julia Roszko, Julia Rzeplińska
- 3. miejsce dla zespołu w składzie: Naomi Filipowicz, Jowita Grabowska
- 3. miejsce dla zespołu w składzie: Paula Szpakowska, Natalia Węcko
- wyróżnienie dla zespołu w składzie: Ewelina Dżega, Jakub Galicki
- wyróżnienie dla zespołu w składzie: Karolina Środa, Magdalena Szubzda
Ponadto w ścisłym finale znalazły się prace wykonane przez:
- zespół w składzie: Julia Michałowska, Aleksandra Wawreniuk
- zespół w składzie: Filip Gałecki, Tomasz Masłowski
- zespół w składzie: Anita Cieślak, Aleksandra Wiercioch
- zespół w składzie: Urszula Łukaszuk, Małgorzata Rzepniewska
Dodatkowo przyznano wyróżnienie zespołowi w składzie Karolina Kuźma, Natalia Kasacka za projekt wnętrz Dworku w Kurowie.