Radio Białystok | Wiadomości | Książnica Podlaska zaprezentuje swoje zbiory esperanckie i starodruki w portalu kronika.gov.pl
Zbiory esperanckie i starodruki zaprezentuje w portalu kronika.gov.pl Książnica Podlaska w Białymstoku. W piątek (18.08) podpisano porozumienie w tej sprawie.
Jak mówiła dyrektor instytucji Beata Zadykowicz:
zbiory związane z esperanto to ok. 3,5 tys. tytułów, w pierwszej kolejności będą udostępniane pisma twórcy języka esperanto Ludwika Zamenhofa i znanego esperantysty Jakuba Szapiro, ale zaprezentujemy też starodruki np. te, które były drukowane u bazylianów w Supraślu - mówiła Beata Zadykowicz.
Sekretarz stanu w ministerstwie cyfryzacji Adam Andruszkiewicz powiedział, że Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury jest miejscem, gdzie Polacy będą mogli, w jednym miejscu, cyfrowo, bezpłatnie, blisko, "na co dzień spotykać się z kulturą".
Chcemy, żeby kolejne instytucje dołączały, żeby Polacy docelowo mieli jedno miejsce, w którym będą mogli znaleźć wszystkie dobra kultury zdigitalizowane, dostępne na co dzień w sposób cyfrowy - podkreślał Adam Andruszkiewicz.
Obecny przy podpisaniu porozumienia marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki mówił, że projekt umożliwia placówkom kultury pokazane tego, co mają najlepsze, a mieszkańcy będą mogli bezpłatnie z tego korzystać.
Mam nadzieję, że coraz więcej podlaskich instytucji będzie się włączać w ten projekt, bo mamy się czym pochwalić, a kultura, historia naszego regionu jest bardzo bogata - dodał marszałek Artur Kosicki.
W Krajowym Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury (czyli w portalu kronika.gov.pl) jest obecnie ponad 16 milionów zasobów.
Główny cel tej inicjatywy to upowszechnianie wiedzy o zasobach nauki i kultury, ale też scentralizowane zarządzania cyfrowymi dobrami nauki i kultury.