Radio Białystok | Wiadomości | Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym na muralu w Goniądzu
Mural upamiętniający pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym powstaje w centrum Goniądza.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Na ścianie obok platformy widokowej tworzy go Robert Szczebiot. Jak mówi, chciał na nim pokazać piękno przyrody, ale też jej wrażliwość.
- Postanowiliśmy zawrzeć to, co najcenniejsze w parku, czyli przyrodę, florę i faunę, która jest znamienna dla tego regionu. Chcieliśmy to wszystko zebrać w kompozycję, która ma pokazywać bogactwo parku. Mural miał upamiętniać walkę z ogniem, żeby nie zapominać o tym, jak łatwo można stracić całe bogactwo przyrody, które jest bardzo silne, ale kruche - podkreśla Robert Szczebiot.
Mural jest bardzo skomplikowany technicznie, między innymi z powodu dużej liczby szczegółów - dodaje Robert Szczebiot.
- Mural ma w sobie przestrzeń, głębie, światłocień, rozbudowany jest na chyba 17 gatunków zwierząt, które tu umieściliśmy. Jest bardzo złożony. To jest najtrudniejszy typ muralu, bo nie jest to popowe i komiksowe, tylko złożony obraz przestrzenny z bogatym światłocieniem - tłumaczy Robert Szczebiot.
Muralu ma powstać do końca lipca. Jego autorzy cały czas zbierają pieniądze na jego dokończenie - link do zbiórki.
Projekt zakłada także zagospodarowanie terenu koło muralu. Pomysłodawcą jego stworzenia jest Łukasz Kaczyński.
10 tys. zł - taką karę mogą otrzymać osoby, które będą latały dronem nad Biebrzańskim Parkiem Narodowym. Trzeba pamiętać, że nad terenem parku jest zakaz lotów - przypomina pracownik parku Krzysztof Bach.
Biebrzański Park Narodowy szuka wolontariuszy, którzy będą mogli poświęcić ostatnie dwa tygodnie lipca na pracę na rzecz przyrody.
- Myślę, że podjęte decyzje i działania w trakcie tego pożaru były bardzo adekwatne i szybkie, co poskutkowało tym, że ten pożar został szybko ugaszony - mówi dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego Artur Wiatr.