Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkańcy woj. podlaskiego mogą zrobić za darmo kolonoskopię bez skierowania
Już w sześciu miejscach w naszym regionie można za darmo zrobić kolonoskopię bez skierowania. To w ramach programu badań przesiewowych raka jelita grubego.
Podlaski NFZ zawarł właśnie umowy z kolejnymi placówkami na realizację tych badań.
Kolonoskopię w kierunku raka jelita grubego można zrobić w USK, w placówce Fundacji "Pomóż im" przy ul. Mazowieckiej w Białymstoku, w BCO oraz w szpitalu wojewódzkim w Łomży i w szpitalu w Łapach. Wkrótce będą dodatkowe miejsca badań także w powiecie białostockim i augustowskim.
Badanie można zrobić w znieczuleniu. Mogą z niego skorzystać osoby od 50. do 65. roku życia. Młodsze osoby, po 40. roku życia mogą przystąpić do programu, jeśli raka jelita grubego stwierdzono u ich bliskiego krewnego. Badanie trwa od 15 do 40 minut. W niektórych przypadkach od razu będą wycięte polipy.
Kolonoskopia jest najskuteczniejszym badaniem diagnostycznym w kierunku wykrywania raka jelita grubego. Zapobiega rozwojowi nowotworu od 60 do 90 procent przypadków. Na tę chorobę zapada rocznie około 18 tys. osób w Polsce. Rak jelita grubego jest drugim, po raku płuca, nowotworem wśród wszystkich zachorowań w polskiej populacji. Jest to trzeci najczęściej wykrywany nowotwór wśród kobiet i czwarty wśród mężczyzn.
Eksperci podkreślają, że nowotwór jelita grubego może rozwijać się bez objawów nawet przez kilka lat, dlatego tak ważne są badania przesiewowe i wczesne wykrycie choroby.
Placówki medyczne realizujące program badań przesiewowych raka jelita grubego:
Warto pamiętać, że do kolonoskopii trzeba się dobrze przygotować, dlatego przed wizytą warto skontaktować się z placówką, która poinformuje pacjenta, co musi zrobić przed badaniem.