Radio Białystok | Wiadomości | Politycy PiS podtrzymują chęć zorganizowania referendum ws. relokacji migrantów
Niezależnie od tego, jaki będzie ostateczny kształt unijnego pakietu migracyjnego w sprawie relokacji, politycy Prawa i Sprawiedliwości podtrzymują chęć zorganizowania referendum w tej sprawie.
Mówił w poniedziałek (26.06) o tym w Białymstoku senator Mariusz Gromko.
Chcemy przeprowadzić referendum, aby każdy kolejny rząd, ktokolwiek by go nie tworzył, był zobowiązany przez decyzję obywateli i żeby ta decyzja była szanowana; wiemy, że Polacy wolą obecnie pomagać Ukrainie, Ukraińcom, a nie przyjmować nielegalnych migrantów - dodaje Mariusz Gromko.
Od początku roku Straż Graniczna odnotowała ponad 12 tysięcy prób nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusi do Polski. W niedzielę (25.06) było to prawie 160 osób, m.in. z Tadżykistanu i Erytrei.
"To pokazuje, że jest ciągła potrzeba ochrony granicy, a bezpieczeństwo jest bardzo ważne" - mówi poseł Zjednoczonej Prawicy Mieczysław Baszko z Partii Republikańskiej i dodaje, że decyzja o wybudowaniu zapory była słuszna.
Zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników działa na 206 kilometrach granicy polsko-białoruskiej. Jest uzupełnieniem, zbudowanej w 2022 roku konstrukcji stalowej o wysokości 5,5 metra.
"Powrót Jarosława Kaczyńskiego, objęcie przez niego funkcji wicepremiera, jest wzmocnieniem pozycji rządu" - mówi Dariusz Piontkowski.
Plany przeprowadzenia referendum w sprawie przymusowej relokacji migrantów, uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich i skierowanie przez prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego wniosku ws. ustawy o komisji ds. rosyjskich wpływów - to jedne z głównych wydarzeń minionego tygodnia.
Dostępność do ginekologa i do badań w każdym powiecie, referendum w sprawie aborcji i finansowanie in vitro. M.in. tego chcą działaczki Ruchu "Polska 2050".